Τελευταία αγωνιστική στον 3ο όμιλο με τον «τελικό» της 1ης θέσης, ανάμεσα στην πρωταθλήτρια της Ν. Αμερικής, Χιλή και την Ουρουγουάη, να διεξάγεται στο θρυλικό «Μαρακανά».

Έξι βαθμοί για την Χιλή στα δύο προηγούμενα ματς στον 3ο όμιλο, τέσσερις για την Ουρουγουάη, ένας για την Ιαπωνία, ενώ στο μηδέν η ομάδα του Εκουαδόρ. Με νίκη ή ισοπαλία η Χιλή τερματίζει στην 1η θέση και θα βρεθεί αντιμέτωπη στα προημιτελικά με το Περού, αποφεύγοντας φυσικά την Κολομβία, ενώ μόνο στόχος το τρίποντο για την Ουρουγουάη.

Τα απολύτως απαραίτητα, όσο παράξενο και αν ακούγεται για την Χιλή στο 4-0 της πρεμιέρας σε βάρος της Ιαπωνίας, ενώ εύκολο, τουλάχιστον βάσει εικόνας, 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική σε βάρος του Εκουαδόρ, βλέποντας την κάτοχο του τροπαίου να «καθαρίζει» την πρόκριση και να στοχεύει πλέον και στην πρωτιά στον συγκεκριμένο όμιλο. Μπροστά στο σκορ η Χιλή στο ματς με το Εκουαδόρ, στο όγδοο λεπτό, με ένα ξερό, εντός περιοχής σουτ του Φουενσαλίδα, με το 1-1 όμως στο είκοσι έξι με πέναλτι του Ένερ Βαλένσια. Παρόλα αυτά, πιο αποτελεσματική η Χιλή στο δεύτερο ημίχρονο, με το 2-1 με περίτεχνο πλασέ του Αλέξις Σάντσες στο πεντηκοστό πρώτο λεπτό, βλέποντας μάλιστα την πρωταθλήτρια της Ν. Αμερικής να μην απειλείται σχεδόν καθόλου μέχρι το φινάλε, από την φλύαρη ομάδα του Εκουαδόρ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επιβλητικό 3-0 στην πρεμιέρα σε βάρος του Εκουαδόρ, με την Ουρουγουάη όμως να μετριάζει στην συνέχεια τις εντυπώσεις, με το 2-2 απέναντι στην Ιαπωνία. Μοιρασμένο και με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν το ματς με την Ιαπωνία, στο οποίο οι Ασιάτες βρέθηκαν δύο φορές μπροστά στο σκορ, στο εικοστό πέμπτο και το πεντηκοστό ένατο λεπτό. Παρόλα αυτά, ισάριθμες «απαντήσεις» από την Ουρουγουάη, με το 1-1 στο τριάντα δύο με πέναλτι του Σουάρες και το 2-2 στο εξηκοστό έκτο λεπτό, με κεφαλιά του Χιμένες. Με πρόβλημα, ο 27χρονος μέσος της Ίντερ, Ματίας Βεσίνο.

Προϊστορία: Δύο μονομαχίες ανάμεσα στην Χιλή και την Ουρουγουάη την τελευταία δεκαετία σε Κόπα Αμέρικα, με 1-1 το 2011 στην φάση των ομίλων, ενώ 1-0 για την πρωταθλήτρια της Ν. Αμερικής το 2015, στα προημιτελικά.

Λεπτές οι ισορροπίες, εκτιμώντας πως οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν με πάθος την 1η θέση, η οποία τους δίνει την ευκαιρία και να αποφύγουν στα νοκ άουτ προημιτελικά την εξαιρετική στην φετινή διοργάνωση Κολομβία, αλλά και να βρεθούν αντιμέτωπες με το σαφώς πιο βατό, αν επιτρέπεται ο χαρακτηρισμός, Περού. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.