Στο Στάδιο της Αλεξάνδρειας, το πολύ σπουδαίο βαθμολογικά ματς, ανάμεσα στη Μαδαγασκάρη και το Μπουρούντι, που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο, στον οποίο η Νιγηρία «καθάρισε» την πρόκριση, μετά την χθεσινή της νίκη σε βάρος της Γουϊνέας.

Έξι βαθμοί για τη Νιγηρία, ένας για την Γουϊνέα και τη Μαδαγασκάρη, ενώ στο μηδέν το Μπουρούντι. Να τονιστεί, πως οι 24 ομάδες που μετέχουν στην φετινή διοργάνωση είναι χωρισμένες σε έξι ομίλους των τεσσάρων. Στην φάση των «16» προκρίνονται οι δύο πρώτες κάθε ομίλου, όπως και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες των έξι γκρουπ, συνεχίζοντας με σύστημα νοκ άουτ μέχρι τον τελικό.

Επιτυχία σίγουρα, το 2-2 της πρεμιέρας με την Γουϊνέα για την «πρωτάρα» Μαδαγασκάρη, η οποία μάλιστα έχει την ευκαιρία σήμερα, μετά την χθεσινή ήττα της Γουϊνέας, να πάρει απρόσμενα, σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς η Γουϊνέα, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι και φυσικά το προβάδισμα στο σκορ, στο τριακοστό τέταρτο λεπτό. Παρόλα αυτά, η αδικαιολόγητη καθίζηση της Γουϊνέας στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, έδωσε την ευκαιρία στη Μαδαγασκάρη να κάνει προσωρινά την ανατροπή, με το 1-1 στο σαράντα εννέα, με κεφαλιά του μέσου Αντριαναντεναϊνά και το 2-1 στο πεντηκοστό έκτο λεπτό, με ψύχραιμο πλασέ του επιθετικού Αντραϊματσινόρο. Η ομάδα πάντως, του 51χρονου Γάλλου, Νικολάς Ντουπουί (φωτό), δεν κατάφερε να κρατήσει το πολύτιμο τρίποντο και γενικότερα την «παρθενική» της νίκη σε τελική φάση Κόπα Άφρικα, καθώς η Γουϊνέα, ισοφάρισε με πέναλτι στο εξήντα έξι. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αρκετά δύσκολη η αποστολή για την επίσης «πρωτάρα», ομάδα του Μπουρούντι, απέναντι στην πολύπειρη σε τελική φάση Κόπα Άφρικα, Νιγηρία και ήττα με 0-1 παρά την καλή της εμφάνιση. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με τη Νιγηρία, η οποία είχε τις περισσότερες εξ αυτών, σημειώνοντας πάντως πως το Μπουρούντι είχε την σπουδαιότερη όλων καθώς είχε δοκάρι. Το τέρμα τελικά που έκανε την διαφορά για τη Νιγηρία, στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό, σε ένα χρονικό σημείο που έδειχνε πως το Μπουρούντι μπορεί να αντέξει μέχρι το φινάλε και να πραγματοποιήσει την έκπληξη. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι φυσικά, το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες σε τελική φάση Κόπα Άφρικα.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, σε ματς ανάμεσα σε δύο «πρωτάρες» σε Κόπα Άφρικα, ειδικά από την στιγμή που η νίκη τους δίνει την ευκαιρία να πάρουν απρόσμενα, σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.