Στο Κάιρο το ντέρμπι του 3ου ομίλου, ανάμεσα στην Σενεγάλη και την Αλγερία, οι οποίες επιβεβαίωσαν εύκολα τον τίτλο του φαβορί στην πρεμιέρα της φετινής διοργάνωσης, απέναντι στην Τανζανία και την Κένυα, αντίστοιχα.

Να τονιστεί, πως οι 24 ομάδες που μετέχουν στην φετινή διοργάνωση είναι χωρισμένες σε έξι ομίλους των τεσσάρων. Στην φάση των «16» προκρίνονται οι δύο πρώτες κάθε ομίλου, όπως και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες των έξι γκρουπ, συνεχίζοντας με σύστημα νοκ άουτ μέχρι τον τελικό.

Κανένα απολύτως πρόβλημα για την Σενεγάλη στο ματς της πρεμιέρας με την Τανζανία, παρά την απουσία του τιμωρημένου, Σαντιό Μανέ, με «φτωχό» μάλιστα, τουλάχιστον βάσει εικόνας και ευκαιριών, το υπέρ της 2-0. Μεγάλη η διαφορά ποιότητας στο συγκεκριμένο ματς, βλέποντας την Σενεγάλη να έχει αρκετές ευκαιρίες, ανοίγοντας το σκορ τελικά στο εικοστό όγδοο λεπτό, με ένα ξερό, εντός περιοχής σουτ του επιθετικού της Ίντερ, Κεϊτά Μπαλντέ. Στο ρελαντί στην συνέχεια η Σενεγάλη, μετά το πρώτο της τέρμα, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά στο εξήντα τέσσερα, με ένα εκτός περιοχής σουτ του μέσου της Κλαμπ Μπριζ, Ντιατά. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, με σημείο αναφοράς φυσικά, την επιστροφή του Σαντιό Μανέ (φωτό).

Κανένα απολύτως πρόβλημα όμως, περνώντας στην άλλη πλευρά και για την Αλγερία, η οποία επικράτησε με το ίδιο σκορ στο δικό της ματς στην πρεμιέρα με την Κένυα. Τα απολύτως απαραίτητα από την Αλγερία στο συγκεκριμένο ματς, το οποίο μάλιστα «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο, με το 1-0 στο τριάντα τέσσερα, με πέναλτι του Μπουνεντζά και το 2-0 στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό, με πλασέ του Μαχρέζ, από το σημείο περίπου του πέναλτι. Χωρίς κάτι το σημαντικό στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο η Αλγερία έβγαλε εμφανώς το πόδι από το γκάζι και στο οποίο η Κένυα έδειξε λίγο πιο ζωηρή προς το φινάλε, όχι όμως αρκετά απειλητική. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στην φάση των ομίλων του Κόπα Άφρικα, τόσο το 2015 όσο και το 2017. Επικράτηση με 2-0 για την Αλγερία το 2015, ενώ ισοπαλία με 2-2 το 2017.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία ομάδων που δεν έχουν μεγάλη αγωνιστική απόσταση, ειδικά από την στιγμή που όπως έδειξαν στην πρεμιέρα, δεν θα έχουν άγχος στον συγκεκριμένο όμιλο.