Στην «Αρένα ντο Γκρέμιο» του Πόρτο Αλέγκρε, ο πρώτος χρονικά προημιτελικός του φετινού Κόπα Αμέρικα, ανάμεσα στην διοργανώτρια Βραζιλία και την Παραγουάη, σημειώνοντας πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα ημιτελικά, με τη νικήτρια του ζευγαριού Βενεζουέλα – Αργεντινή.

Στην 1η θέση του 1ου ομίλου η Βραζιλία, όπως αναμενόταν, σημειώνοντας πάντως πως δεν είχε το απόλυτο, καθώς μετά το 3-0 της πρεμιέρας σε βάρος της Βολιβίας και το ξέσπασμα της τελευταίας αγωνιστικής με το 5-0 απέναντι στο Περού, είχε μείνει στο 0-0 ενδιάμεσα αυτών, με την σκληροτράχηλη Βενεζουέλα. Ξέσπασμα όπως προαναφέρθηκε για την Βραζιλία την τελευταία αγωνιστική στο ματς με το Περού, με τους «Ίνκας» να «πληρώνουν» τα σπασμένα για τις χλιαρές αποδοκιμασίες που είχε η «σελεσάο» για τη λευκή ισοπαλία που είχε προηγηθεί με την Βενεζουέλα. Το 1-0 στο δώδεκα από τον Κασεμίρο (φωτό), το 2-0 στο δέκα εννέα από τον Ρομπέρτο Φιρμίνο, ενώ τέλος ουσιαστικά στο ματς, στο τριακοστό δεύτερο λεπτό από τον Έβερτον. Με όρεξη η Βραζιλία και στην επανάληψη, θέλοντας ίσως να «τιμωρήσει» το Περού, καθώς ήταν η ομάδα που την είχε αφήσει εκτός από την φάση των ομίλων στην προηγούμενη διοργάνωση, βρίσκοντας δύο φορές ακόμα τα δίχτυα, με τον Ντάνι Άλβες στο πενήντα τρία και το Ουίλιαν στο ενενήντα. Χαμένο πέναλτι επίσης από τον Γκαμπριέλ Ζεσούς στις καθυστερήσεις για το 6-0, ενώ σημείο αναφοράς, πως συμπλήρωσε κάρτες ο Κασεμίρο και θα απουσιάσει φυσικά, από τον προημιτελικό με την Παραγουάη. Την θέση του ανασταλτικού μέσου της Ρεάλ, αναμένεται να πάρει ο χαφ της Νάπολι, Άλαν.

Στην άλλη πλευρά, μία από τις δύο καλύτερες τρίτες ομάδες όλων των ομίλων η Παραγουάη, σημειώνοντας πάντως πως ακόμα και αυτό οφείλεται κυρίως στο ότι η Ιαπωνία και το Εκουαδόρ «αυτοκτόνησαν» παρέα στο μεταξύ τους 1-1, καθώς όποια ομάδα κέρδιζε στη μεταξύ τους μονομαχία, θα ήταν σήμερα απέναντι στην Βραζιλία. Ισοπαλία με 2-2 στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου με το Κατάρ η Παραγούαη, παρά το γεγονός πως βρέθηκε 2-0 μπροστά στο σκορ, ενώ 1-1 ακολούθως με την Αργεντινή, έχοντας χαμένο πέναλτι στο εξηκοστό τρίτο λεπτό, με τον Ντερλίς Γκονζάλες. Μονόδρομος στην συνέχεια η νίκη στο ματς με τη νικήτρια του 2ου ομίλου και αδιάφορη στη μεταξύ τους μονομαχία, καταφέρνοντας πάντως να μην πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς ηττήθηκε με 0-1. Στα θετικά, πως ο 49χρονος Αργεντινός, Εντουάρντο Μπερίσο, δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα για τον προημιτελικό με την «σελεσάο».

Προϊστορία: Τρεις ισοπαλίες ανάμεσα σε Βραζιλία και Παραγουάη, σε ισάριθμα ματς σε Κόπα Αμέρικα την τελευταία δεκαετία. Πρώτη εξ αυτών το 2-2 στην φάση των ομίλων το 2011, ενώ 0-0 στην συνέχεια στα προημιτελικά της ίδιας διοργάνωσης, με την Παραγουάη νικήτρια στην διαδικασία των πέναλτι. Ισόπαλος με 1-1 και ο μεταξύ τους προημιτελικός το 2015, με την Παραγουάη να πραγματοποιεί την έκπληξη και πάλι στην διαδικασία των πέναλτι.

Φαβορί φυσικά η Βραζιλία, έστω και αν ένας νοκ άουτ προημιτελικός είναι μια εντελώς διαφορετική υπόθεση σε σχέση με τα ματς της φάσης των ομίλων. Έξτρα κίνητρο επίσης για την «σελεσάο» να «τιμωρήσει» τον κακό της δαίμονα την τελευταία δεκαετία όπως προαναφέρθηκε, σημειώνοντας πάντως πως η τιμή που την συνοδεύει είναι αρκετά χαμηλή. Συνεπώς, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.