Σε ρόλο φαβορί η Ρόζενμποργκ φιλοξενώντας την Βίκινγκ, ψάχνοντας το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να μειώσει ή και να διατηρήσει την απόσταση που έχει από την πρώτη τριάδα, ανάλογα φυσικά και με το αποτέλεσμα της 3ης στον βαθμολογικό πίνακα, Μπόντο Γκλιμτ, λίγες ώρες αργότερα.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα για την Ρόζενμποργκ, στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, βλέποντας την ομάδα του Τροντχάιμ να ανεβαίνει στην 7η θέση και το -5 από την πρώτη τριάδα, μετά το 1-0 φιλοξενώντας την Κρίστιανσουντ και το πρόσφατο 3-2 στην έδρα της Ρανχάιμ. Καλύτερη η Ρόζενμποργκ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Ρανχάιμ, στο οποίο πάντως λίγο έλειψε να «πληρώσει» τόσο την αστοχία της όσο και τα αμυντικά της λάθη, καθώς όσο παραγωγική και επικίνδυνη είναι μπροστά, άλλο τόσο δεν πείθει στα μετόπισθεν. Μπροστά στο σκορ στο εικοστό έβδομο λεπτό, με τον Αντεγκμπένρο, αλλά το 1-1 από την Ρανχάιμ, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (44΄), από αυτογκόλ του Χέντενσταντ. Το 2-1 στο πενήντα ένα από τον Ακιντόλα, νέα «απάντηση» από την Ρανχάιμ στο ογδόντα πέντε, με την Ρόζενμποργκ όμως να σώζει την παρτίδα, δύο λεπτά πριν το φινάλε, με τον Σέντερλουντ. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το 2-0 στην Β. Ιρλανδία σε βάρος της Λίνφιλντ, στα πλαίσια του 1ου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Ρόζενμποργκ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο «Λέκερνταλ», ενώ αγώνας δρόμου για το Νιγηριανό επιθετικό, Αντεγκμπένρο.

Στην άλλη πλευρά, από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες η Βίκινγκ, με 1-1 στην έδρα της Μιοντάλεν και 0-0 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Χάουγκεσουντ, συνεχίζοντας να «υποχωρεί» βαθμολογικά, με θετικό πάντως, πως έχει «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Χάουγκεσουντ η Βίκινγκ, αλλά ταυτόχρονα άστοχη και φλύαρη, δίνοντας το δικαίωμα στην αντίπαλο της, να φανεί με την σειρά της απειλητική στις αντεπιθέσεις της, χωρίς πάντως να το «πληρώσει». Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Βίκινγκ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Χόιλαντ.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Ρόζενμποργκ και τρεις ισοπαλίες, σε εννέα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Βίκινγκ.

Η Ρόζενμποργκ έχει αρχίσει να ανεβάζει στροφές, στην προσπάθεια της φυσικά να μειώσει ακόμα περισσότερο την απόσταση της από την πρώτη τριάδα, την στιγμή που η Βίκινγκ δείχνει πως έχει συγκεκριμένο ταβάνι. Χαμηλή σχετικά η τιμή του «άσου», επιλέγοντας τον συνδυασμό της επικράτησης της Ρόζενμποργκ με ειδικό στοίχημα τερμάτων, ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό.

Πρόταση: 1 & Over 2,5