Με στόχο το τρίποντο η ΑΪΚ, με το οποίο θα μειώσει στους τρεις βαθμούς την απόσταση της από την πρωτοπόρο Μάλμε, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, έχοντας πάντως και στο μυαλό και τον επαναληπτικό με την Αραράτ-Αρμενία, για τον 1ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Επικράτηση με 1-0 για την ΑΪΚ την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Κάλμαρ, βλέποντας την πρωταθλήτρια Σουηδίας, να διατηρεί με το αποτέλεσμα αυτό, το -6 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μάλμε. Τα απολύτως απαραίτητα για την ΑΪΚ στο συγκεκριμένο ματς, με τους πρωταθλητές Σουηδίας να μην βγάζουν μάτια με την απόδοση τους, σημειώνοντας πάντως πως δεν κινδύνευσαν και ιδιαίτερα, με το «επαγγελματικό» 1-0 τελικά, από κοντινή κεφαλιά του Ομπάσι, στο πεντηκοστό έκτο λεπτό. Ακολούθησε το εκτός 1-2 από την Αραράτ-Αρμενία, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τον 1ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με το μεταξύ τους επαναληπτικό να είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη που μας έρχεται. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την ΑΪΚ, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Εσθονός στόπερ, Μετς.

Στον αντίποδα, πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο μετά και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Χέλσινγκμποργκ, με την Έλφσμποργκ πλέον ακριβώς στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα, στο -10 από την πρώτη τριάδα και την σημερινή της αντίπαλο και στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Ανύπαρκτη η Έλφσμποργκ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Χέλσινγκμποργκ, με το μεταξύ τους 1-1 μάλιστα να αδικεί κατάφορα την αντίπαλο της, η οποία είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών ένα οριζόντιο δοκάρι αλλά και ένα χαμένο πέναλτι. Το 0-1 στο πεντηκοστό έκτο λεπτό, με το 1-1 με ένα εκτός περιοχής σουτ του Όλσον σχεδόν από το πουθενά, κόντρα στην ροή του αγώνα, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Έλφσμποργκ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από τη «Μπόρας Αρένα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Τσιμπίσκι.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την ΑΪΚ, μία για την Έλφσμποργκ και δύο ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Στοκχόλμη.

Δεδομένο πως στο μυαλό της ΑΪΚ θα είναι και ο επαναληπτικός με την Αραράτ-Αρμενία και φυσικά το πως θα πραγματοποιήσει την ανατροπή. Παρόλα αυτά, «υποχρεωμένη» να κερδίσει σήμερα τη μέτρια Έλφσμποργκ, αν δεν θέλει φυσικά να βγει από πολύ νωρίς εκτός διεκδίκησης του φετινού πρωταθλήματος.