Στην Κωνσταντινούπολη ο τελικός του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ, βλέποντας την κάτοχο του Τσάμπιονς Λιγκ, Λίβερπουλ και τη νικήτρια του Γιουρόπα Λιγκ, Τσέλσι, να διεκδικούν τον πρώτο μεγάλο τίτλο της χρονιάς. Νοκ άουτ αναμέτρηση, με παράταση και αν χρειαστεί την διαδικασία των πέναλτι.

Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα η Λίβερπουλ, η οποία δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα στην πρεμιέρα φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Νόριτς, καθώς η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε 4-1, μετριάζοντας ταυτόχρονα τις εντυπώσεις, για την ήττα από τη Μάντσεστερ Σίτι στην διαδικασία των πέναλτι στον τελικό του Community Shield. Τέσσερα τέρματα από τους πρωταθλητές Ευρώπης στο πρώτο ημίχρονο, ενώ φρένο στην επανάληψη, όπου τα «καναρίνια» βρήκαν την ευκαιρία να πετύχουν το γκολ της τιμής. Μοναδικό πρόβλημα, ο διεθνής Βραζιλιάνος γκολκίπερ, Άλισον.

Στην αντίπερα όχθη, εκ διαμέτρου αντίθετο το ξεκίνημα της ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, η οποία ηττήθηκε με το βαρύ 0-4 στην πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ στο Μάντσεστερ από την Γιουνάιτεντ. Πλασματικό πάντως αυτό το αποτέλεσμα, καθώς η Τσέλσι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια και στο οποίο είδε τη «μεγάλη» αντίπαλο της να βρίσκει δίχτυα από το σημείο του πέναλτι (18΄), στη μοναδική φορά που πέρασε με αξιώσεις την σέντρα. Σε ανάλογο τέμπο στις αρχές της επανάληψης, με την Τσέλσι όμως να πετάει λευκή πετσέτα, μετά το δεύτερο τέρμα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο εξηκοστό πέμπτο λεπτό. Εκτός από το ματς της πρεμιέρας ο Βραζιλιάνος, Γουίλιαν, ο οποίος δεν προλαβαίνει τον σημερινό τελικό.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για τη Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ», ενώ 1-1 στο Λονδίνο, στα δύο ματς του περσινού πρωταθλήματος, τα οποία παραθέτονται ως μικρή προϊστορία, καθώς δεν υπάρχει αγωνιστικό δείγμα μεταξύ τους σε ουδέτερη έδρα την τελευταία δεκαετία, σε επίσημο αγώνα.

Χωρίς καμία απολύτως αξία στην τιμή που συνοδεύει τη Λίβερπουλ, ειδικά από την στιγμή που μιλάμε για τελικό ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ, ειδικότερα όταν απέναντι υπάρχει η Τσέλσι. Συνδυασμός ειδικών τερμάτων η επιλογή μου, αποφεύγοντας φυσικά το οποιονδήποτε σημείο.

Πρόταση: G/G & Over 2,5