Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, με την Σαμπουρτάλο με σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, μετά το υπέρ της 2-1 από το πρώτο μεταξύ τους ματς στην Αρμενία. Να σημειωθεί, πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα πλέι οφ της φετινής διοργάνωσης με τη Ντουντελάνζ.

Μπροστά στο σκορ στο πρώτο ματς η Αραράτ, στο τριακοστό πρώτο λεπτό, αλλά μεγάλη ανατροπή από την Σαμπουρτάλο στην επανάληψη, με το 1-1 στο εβδομήντα δύο, με σουτ του Αλντουνασβίλι από το ύψος περίπου του πέναλτι, ενώ το δεύτερο τέρμα των Γεωργιανών, στο εβδομήντα έξι, από τον Κενία.

Δύο ήττες για την Σαμπουρτάλο από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ και «υποβιβασμός» στο Γιουρόπα, με 0-2 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Τιφλίδα και 0-3 στην συνέχεια στον επαναληπτικό στην Κροατία. Εντός συνόρων, στην 3η θέση και το -4 από την πρωτοπόρο Ντιναμό Τιφλίδας, έχοντας πάντως, ένα ματς λιγότερο. Στον αντίποδα, κάτι ανάλογο και για την Αραράτ, η οποία αποκλείστηκε στον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ από την πρωταθλήτρια Σουηδίας, ΑΪΚ, πέφτοντας μάλιστα «θύμα» ανατροπής και η οποία υποβιβάστηκε φυσικά στο Γιουρόπα. Επικράτηση με 2-1 στο πρώτο ματς στην Αρμενία, αλλά ήττα με 1-3 στον επαναληπτικό στην Στοκχόλμη. Εντός συνόρων πάντως, με το δεξί η ομάδα του 45χρονου Βαρντάν Μινασιάν (φωτό), στο πρώτο της ματς στο νέο πρωτάθλημα της Αρμενίας φιλοξενώντας την Γκάντσαζαρ, καθώς επικράτησε με 3-1, πραγματοποιώντας στο τελευταίο τέταρτο την ανατροπή.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Σαμπουρτάλο, απέναντι σε ομάδα της Αρμενίας, ενώ «παρθενική» επίσκεψη και για την Αραράτ στην Γεωργία.

Το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά και η γενικότερη εικόνα των δύο ομάδων στα προκριματικά, δείχνουν το πόσο απρόβλεπτες είναι. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.