Με στόχο το τρίποντο η Λανς, το οποίο θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει την Κλερμόν και τη Λοριάν, που μοιράζονται την κορυφή, με την σημερινή της αποστολή πάντως να μην είναι εύκολη, καθώς υπάρχει απέναντι, η αήττητη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, Χάβρη.

Επτά βαθμοί για τη Λανς στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, με εκτός 2-1 στην πρεμιέρα σε βάρος της ουραγού Λε Μαν, 2-0 ακολούθως φιλοξενώντας την Γκινγκάμπ, ενώ 1-1 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της εκ των πρωτοπόρων Κλερμόν. Μοιρασμένο και με σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν το ματς στην έδρα της Κλερμόν, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για τη Λανς, με τους γηπεδούχους τελικά μπροστά στο σκορ, από πέναλτι, στο πεντηκοστό ένατο λεπτό. Με πέναλτι πάντως και το 1-1 για τη Λανς, η οποία δεν το έβαλε κάτω, σώζοντας τον βαθμό δύο λεπτά πριν το φινάλε, με ψύχραιμη εκτέλεση του Μαουρίσιο. Ακολούθησε το 2-1 στην έδρα της Τρουά, όπου πραγματοποίησε μάλιστα στο τελευταίο τέταρτο την ανατροπή, με το οποίο προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Λιγκ Καπ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πέντε βαθμοί για την Χάβρη, η οποία μετά το εκτός 2-2 της πρεμιέρας με την Αζαξιό, το 1-1 ακολούθως φιλοξενώντας τη Νιορ, έσπασε το ρόδι την περασμένη εβδομάδα, επικρατώντας 2-1 στην έδρα της Τρουά. Μία επίθεση για την Χάβρη στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Τρουά και 1-0 από το ψύχραιμο πλασέ του Καντεγουερέ, στο εικοστό έκτο λεπτό. Το 1-1 στην συνέχεια από την Τρουά στο εξήντα έξι, βλέποντας την Χάβρη όμως να πιάνει στον ύπνο τους γηπεδούχους, «χτυπώντας» με τον αρχηγό, Μπονέ, στο αμέσως επόμενο λεπτό. Στο 1-1 ακολούθως στην έδρα της Κλερμόν, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό όμως στον 1ο γύρο του Λιγκ Καπ, στην διαδικασία των πέναλτι. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Λανς, μία για την Χάβρη και τρεις ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Εκτίμηση μου, πως ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς είναι πολύ μεγαλύτερος σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών για τη Λανς, καθώς απέναντι υπάρχει η σκληροτράχηλη και αήττητη στο πρωτάθλημα Χάβρη, η οποία μάλιστα έχει βρει δίχτυα σε όλα της τα παιχνίδια, ανεξάρτητα αποτελέσματος.