Σε ρόλο φαβορί η ΑΪΚ φιλοξενώντας την Κάλμαρ, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στην κορυφή, έστω και με ένα ματς περισσότερο από την πρωτοπόρο και «μισητή» συμπολίτισσα, Τζουργκάρντεν. Στο μυαλό πάντως και το σπουδαίο ματς με την Σέλτικ την ερχόμενη Πέμπτη στην Γλασκώβη, για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Πέντε συνεχόμενα τρίποντα στο πρωτάθλημα για την ΑΪΚ, μετά και το 4-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Εσκιλστούνα, το οποίο διατήρησε την πρωταθλήτρια Σουηδίας στο -1 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Τζουργκάρντεν. Προβληματισμός για την ΑΪΚ μόνο στο 1-1 του πρώτου ημιχρόνου στην έδρα της Εσκιλστούνα, καθώς η πρωταθλήτρια Σουηδίας πάτησε γκάζι στην επανάληψη και με τρία τέρματα «καθάρισε» εύκολα το ματς. Ακολούθησε το εντός 1-1 με την Σέριφ, στο μεταξύ τους επαναληπτικό για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, το οποίο συνάρτηση του 2-1 στο πρώτο ματς στη Μολδαβία την έφερε στα πλέι οφ, όπου θα βρεθεί την Πέμπτη αντιμέτωπη όπως προαναφέρθηκε, της Σέλτικ στην Γλασκώβη. Επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την ΑΪΚ, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, αποτυχία σίγουρα για την Κάλμαρ το εντός 1-1 με την Έρεμπρο, καθώς όχι μόνο διατηρήθηκε στην ζώνη των μπαράζ παραμονής, αλλά πέταξε ταυτόχρονα δύο πολύτιμους βαθμούς σε ματς με αντίπαλο, θεωρητικά, στα μέτρα της. Δύο πέναλτι για την Έρεμπρο στο δεύτερο ημίχρονο, με άστοχο το πρώτο στο εξήντα έξι και εύστοχο το επόμενο, δέκα λεπτά αργότερα, βλέποντας πάντως τη μέτρια στο συγκεκριμένο ματς Κάλμαρ, να καταφέρνει τουλάχιστον να σώσει τον βαθμό, ισοφαρίζοντας στο ογδόντα με τον Βίκτορ Ελμ. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Κάλμαρ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την ΑΪΚ, τρεις για την Κάλμαρ και δύο ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Στοκχόλμη.

Εκτίμηση μου, πως η ΑΪΚ θα μπει δυνατά για να «καθαρίσει» όσο το δυνατόν πιο γρήγορα το ματς, ώστε να κάνει διαχείριση δυνάμεων, ενόψει της πρώτης μονομαχίας της με την Σέλτικ στην Γλασκώβη, για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.