Μοναδική ομάδα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, που έχει έξι βαθμούς στις δύο πρώτες αγωνιστικές της LaLiga είναι η Σεβίλλη, κάτι που στοχεύει λογικά και η Ατλέτικο, αν φυσικά επικρατήσει σήμερα στο δεύτερο συνεχόμενο μίνι ντέρμπι της Μαδρίτης, κόντρα στη Λεγκανές, μετά το 1-0 της πρεμιέρας σε βάρος της Χετάφε.

Ήττα με 0-1 για τη Λεγκανές στην πρεμιέρα φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Οσασούνα, σε ένα ματς πάντως, στο οποίο η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης θα μπορούσε να έχει πάρει τουλάχιστον τον βαθμό. Περισσότερη κατοχή μπάλας για τη Λεγκανές, έστω και αν δεν είχε πολλές ευκαιρίες, με το γκολ όμως από την πλευρά της Οσασούνα, κόντρα στην ροή του αγώνα, με ένα εκτός περιοχής σουτ, στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό. Αρκετή πίεση στην συνέχεια από τη Λεγκανές στο τελευταίο τέταρτο του ματς, βλέποντας όμως τον γκολκίπερ της Οσασούνα να πραγματοποιεί δύο καταπληκτικές επεμβάσεις, κρατώντας το πολύτιμο τρίποντο για την ομάδα του. Τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Όσκαρ Ροντρίγκεθ, ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του ματς της πρεμιέρας.

Στην άλλη πλευρά, με το δεξί η Ατλέτικο στο νέο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με το δίκαιο αλλά ταυτόχρονα και αγχωτικό 1-0 στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» της «μικρής» συμπολίτισσας Χετάφε. Η κεφαλιά του Μοράτα, στο εικοστό τρίτο λεπτό, αυτή που έκανε το 1-0 ή την διαφορά αν προτιμάτε ανάμεσα στις δύο ομάδες στο συγκεκριμένο ματς, σημειώνοντας πως ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε πέναλτι στο πενήντα έξι. Χαρακτηριστικό πάντως, πως το χαμένο αυτό πέναλτι αλλά και κάποιες λίγες ευκαιρίες, λίγο έλειψε να κοστίσουν στην Ατλέτικο, η οποία είδε την αντίπαλο της να έχει οριζόντιο δοκάρι, λίγο πριν το φινάλε, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια σε όλο το ματς. Τιμωρημένος ο Βραζιλιάνος αριστερός μπακ Ρενάν Λόντι, ο οποίος αποβλήθηκε στο ματς της πρεμιέρας.

Προϊστορία: Τρεις ισοπαλίες, στις ισάριθμες μονομαχίες των δύο ομάδων την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Λεγκανές.

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Λεγκανές στο γήπεδο της, ακόμα και για την Ατλέτικο, με την οποία έχει μόνο ισοπαλίες την τελευταία δεκαετία στο «Μπουτάρκε». Παρόλα αυτά, η Ατλέτικο με το 1-0 της πρεμιέρας σε βάρος της σκληροτράχηλης και επικίνδυνης Χετάφε, έδειξε την κυνικότητα της σαν ομάδα και το πως μπορεί να κερδίζει ματς σαν το σημερινό, κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα.