Η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα προημιτελικά του κυπέλλου, με τη Μεντεγίν με μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 3-2 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο «Παλογκράντε» του Μανισάλες.

Να σημειωθεί, πως στα προημιτελικά του κυπέλλου δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, όπως και ότι σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, επικράτησης δηλαδή της Όνσε Κάλντας με οποιοδήποτε σκορ αλλά με ένα τέρμα διαφορά, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα ημιτελικά με τη νικήτρια του ζευγαριού Ντεπόρτες Περέιρα – Ντεπορτίβο Πάστο.

Ματς θρίλερ στο Μανισάλες, με τη Μεντεγίν μπροστά στο σκορ στο είκοσι οκτώ, αλλά προσωρινή ανατροπή στην συνέχεια από την Όνσε Κάλντας στο τεσσαρακοστό ένατο λεπτό, παρά μάλιστα το αριθμητικό της μειονέκτημα. Νέα ανατροπή πάντως στην συνέχεια, με το 2-2 από τη Μεντεγίν στο εβδομήντα ένα και το 3-2 από τον Κάνο (φώτο), στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πρόκριση σε βάρος της Μιγιονάριος στην φάση των «16», επικρατώντας 2-1 στο Μεντεγίν, ενώ 2-2 στον επαναληπτικό στη Μπογκοτά, με δύο τέρματα του Κάνο, ο οποίος μάλιστα ήταν ο σκόρερ με πέναλτι ένα λεπτό πριν το φινάλε, και στο βαρύ 1-4 της Κυριακής, στο εντός έδρας ντέρμπι μίσους στο πρωτάθλημα, από την συμπολίτισσα, Ατλέτικο Νασιονάλ. Ένα αποτέλεσμα, που έφερε τη Μεντεγίν στην 15η θέση του Κλαουσούρα και το -4 από την πρώτη τετράδα.

Στον αντίποδα, για τη μεγάλη ανατροπή η Όνσε Κάλντας στον σημερινό επαναληπτικό, στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί για δεύτερη συνεχόμενη φορά στον τελικό, μετά την περσινή της ήττα από την Ατλέτικο Νασιονάλ. Πρόκριση σε βάρος της Αμέρικα στην φάση των «16», με 2-1 στο Μανισάλες και 0-0 στον επαναληπτικό στο Κάλι, ενώ 0-1 στην έδρα της Ντεπορτίβο Πάστο την Κυριακή για το πρωτάθλημα, «υποχωρώντας» στην 11η θέση του Κλαουσούρα και το -1 από την πρώτη οκτάδα.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μεντεγίν, πέντε για την Όνσε Κάλντας και επτά ισοπαλίες, στις 16 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ατανάσιο Χιραρντότ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και στο ότι εκτιμώ πως η Μεντεγίν θα βρει χώρους από την στιγμή που η αντίπαλος της θα ρισκάρει, όπως και στο ότι θα θέλει να μετριάσει τις εντυπώσεις από την βαριά ήττα της Κυριακής στο ντέρμπι μίσους από την συμπολίτισσα, Ατλέτικο Νασιονάλ.