Στην «Αρένα Ντα Μπαϊσάντα», ο πρώτος τελικός του κυπέλλου Βραζιλίας ανάμεσα στην Ατλέτικο Παραναένσε και την Ιντερνασιονάλ, με τον επαναληπτικό σε μία εβδομάδα στο «Μπέιρα Ρίο» του Πόρτο Αλέγκρε.

Να σημειωθεί, πως στον τελικό του κυπέλλου Βραζιλίας δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ και πως σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, μετά και τον επαναληπτικό, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Σπουδαία επιτυχία αναμφίβολα για την Ατλέτικο Παραναένσε το ότι βρίσκεται για δεύτερη φορά στην ιστορία της σε τελικό κυπέλλου, ελπίζοντας την φορά αυτή να πραγματοποιήσει την έκπληξη και να σηκώσει το τρόπαιο, σε σχέση με την προηγούμενη το 2013, που δεν τα είχε καταφέρει με αντίπαλο την Φλαμένγκο (1-1, 0-2). Η Φλαμένγκο μάλιστα ήταν η αντίπαλος της στα προημιτελικά της φετινής διοργάνωσης, εκεί όπου η Ατλέτικο Παραναένσε πανηγύρισε την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι, μετά τις δύο ισοπαλίες τους με 1-1. Επιβίωση στην διαδικασία των πέναλτι και στα ημιτελικά για την Ατλέτικο Παραναένσε, την φορά αυτή απέναντι στην Γκρέμιο, μετά το 0-2 του πρώτου μεταξύ τους ματς στο Πόρτο Αλέγκρε και το 2-0 στον επαναληπτικό στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα». Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το 1-1 του πρωταθλήματος την Κυριακή στο «Βίλα Μπελμίρο» απέναντι στην Σάντος, στο οποίο ισοφαρίστηκε με πέναλτι, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην 9η θέση πλέον του Μπραζιλεϊράο με το αποτέλεσμα αυτό και στο -4 από την πρώτη εξάδα.

Στην άλλη πλευρά, για τρίτη φορά η Ιντερνασιονάλ σε τελικό, μετά το μοναδικό της κύπελλο που πανηγύρισε το 1992 και την ήττα του 2009 από την Κορίνθιανς (2-2, 0-2). Δύο νίκες στα ημιτελικά για την Ιντερνασιονάλ σε βάρος της κυπελλούχου Κρουζέιρο, με 1-0 στο Μπέλο Οριζόντε και 3-0 στον επαναληπτικό στο Πόρτο Αλέγκρε, ενώ πρόκριση νωρίτερα στην διαδικασία των πέναλτι στα προημιτελικά με την Παλμέιρας. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το εντός 1-0 της Κυριακής για το πρωτάθλημα σε βάρος της Σάο Πάολο, το οποίο την έφερε στην 6η θέση και το -9 από την πρωτοπόρο Φλαμένγκο.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Ατλέτικο Παραναένσε, μία για την Ιντερνασιονάλ και δύο ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Λεπτές οι ισορροπίες, για ένα τελικό ο οποίος αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα και τη δυναμική της Ατλέτικο Παραναένσε στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα», εκεί όπου στην καλή της μέρα μπορεί να λυγίσει οποιονδήποτε αντίπαλο.