Σπουδαίο βαθμολογικά ματς, με την Στάμπαεκ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 11η θέση και το +3 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με νίκη η πρωτοπόρος Μόλντε θα εκμεταλλευτεί το χθεσινό στραβοπάτημα της Μπόντο Γκλιμτ και θα βρεθεί όχι μόνο στο +5 αλλά ταυτόχρονα και με σημαντικό προβάδισμα για τον τίτλο.

Τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για την Στάμπαεκ στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, βλέποντας το εντός 2-1 στο ντέρμπι παραμονής με την Στρόμσγκοντσετ και το 3-3 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Μπόντο Γκλιμτ, να της δίνουν μικρό αλλά σημαντικό «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Ματς θρίλερ στην έδρα της Μπόντο Γκλιμτ, με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ στο τέταρτο μόλις λεπτό, αλλά την Στάμπαεκ στην συνέχεια να πραγματοποιεί προσωρινά την ανατροπή από πέναλτι του Μπόχινεν στο σαράντα τρία. Το 2-2 στην συνέχεια από πέναλτι στο ογδόντα τέσσερα, 3-2 για την Στάμπαεκ στο ενενήντα, με τον Μπόχινεν όμως να είναι ο μοιραίος, καθώς με δικό του αυτογκόλ διαμορφώθηκε το τελικό 3-3 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για την Στάμπαεκ, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, μεγάλη κερδισμένη της προηγούμενης αγωνιστικής η Μόλντε, καθώς με το εύκολο 3-0 στο «Άκερ» σε βάρος της Τρόμσο, εκμεταλλεύτηκε το 3-3 που προαναφέρθηκε της Μπόντο Γκλιμτ και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή. Το γκολ του Νιγηριανού επιθετικού Τζέιμς, αυτό που άνοιξε το σκορ στο ματς με την Τρόμσο, στο σαράντα πέντε, βλέποντας τη Μόλντε στην συνέχεια να «καθαρίζει» ουσιαστικά με τον Μπολί στο εξήντα οκτώ. Το κερασάκι στην τούρτα ή το 3-0 αν προτιμάτε, από τον Χουσάιν, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Μόλντε, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Άκερ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Στάμπαεκ, πέντε για τη Μόλντε και μία ισοπαλία, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Δεδομένο πως η Μόλντε θα κάνει τα πάντα προκειμένου να εκμεταλλευτεί το νέο στραβοπάτημα της Μπόντ Γκλιμτ. Παρόλα αυτά, πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς, καθώς η Στάμπαεκ είναι αρκετά ζόρικος αντίπαλος στο γήπεδο της.