Στο «Ρεσακάντα» της Φλοριανόπολις το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο, βρίσκοντας την τοπική Αβαΐ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και την Ατλέτικο Μινέιρο στην 10η.

Ηρωική εμφάνιση την προηγούμενη αγωνιστική και νίκη με 1-0 μέσα στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα» σε βάρος της κυπελλούχου Ατλέτικο Παραναένσε για την Αβαΐ, έστω και αν η ομάδα της Φλοριανόπολις είχε σύμμαχο στο συγκεκριμένο ματς την τύχη. Μπροστά στο σκορ η Αβαΐ στο ματς στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε στο δέκατο τέταρτο λεπτό, στη μία από τις δύο φορές που πέρασε την σέντρα σε όλο τον αγώνα, με ένα καταπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Ζουνίνιο, βλέποντας στην συνέχεια να παίζει όλη κάτω από την σέντρα προκειμένου να κρατήσει το υπέρ της 1-0. Σε καταπληκτική μέρα μάλιστα ο γκολκίπερ Βλαντιμίρ αλλά και όλη η αμυντική γραμμή της, που κράτησαν την Αβαΐ στις κατά κύματα επιθέσεις της Ατλέτικο Παραναένσε. Έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Αβαΐ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ρεσακάντα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις συνεχόμενες ήττες σε όλες τις διοργανώσεις για την Ατλέτικο Μινέιρο, τρεις για το πρωτάθλημα, με πιο πρόσφατη το εντός 1-3 από την Ιντερνασιονάλ και το 1-2 της προηγούμενης Πέμπτης στην Αργεντινή από την Κολόν Σάντα Φε, στην πρώτη μονομαχία τους στα πλαίσια των ημιτελικών του φετινού Κόπα Σουνταμερικάνα. Υποτονική εμφάνιση για την Ατλέτικο Μινέιρο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ιντερνασιονάλ, στο οποίο δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλο της και στο οποίο βρέθηκε δίκαια 0-1 πίσω στο σκορ. Το 0-2 ακολούθως από την Ιντερνασιονάλ στο πενήντα τρία, βλέποντας στην συνέχεια την Ατλέτικο Μινέιρο να ξυπνάει από το λήθαργο και να δημιουργεί ευκαιρίες, όταν όμως ήταν αργά. Η ταφόπλακα στις ελπίδες της ήταν το 0-3 στο εξήντα τέσσερα, με το μόνο που κατάφερε η Ατλέτικο Μινέιρο μέχρι το φινάλε, το γκολ της τιμής με τον Μπρουνίνιο, στο ογδοηκοστό όγδοο λεπτό. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Ατλέτικο Μινέιρο, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ιντεπεντένσια», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, σημειώνοντας πως αναμένονται λογικά κάποιες αλλαγές, λόγω του επαναληπτικού που ακολουθεί την Πέμπτη με την Κολόν Σάντα Φε.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ατλέτικο Μινέιρο και δύο ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Αβαΐ.

Φιλότιμη η προσπάθεια που κάνει η Αβαΐ, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για την ομάδα της Φλοριανόπολις, η οποία παραμένει χωρίς νίκη στο γήπεδο της και είναι φυσικά το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό. Η σπουδαία, αναμφίβολα, νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής επίσης, δε μπορεί να σε παρασύρει αβίαστα στον «άσο», καθώς εκτιμώ πως θα πρέπει να ξεπεράσει το ταβάνι της για να πάρει το τρίποντο, παρά το γεγονός πως απέναντι υπάρχει ένας αντίπαλος που δείχνει να βρίσκεται σε κρίση.