Σπουδαίο ματς στο «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό, με την τοπική CSA να ψάχνει το τρίποντο που πολύ πιθανό, ανάλογα φυσικά και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, να την φέρει εκτός επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που η 6η στον βαθμολογικό πίνακα Ιντερνασιονάλ, προσπαθεί να μην χάσει την επαφή της με την πρώτη τετράδα.

Πολύτιμο 3-1 τη Κυριακή για την CSA φιλοξενώντας σε ντέρμπι παραμονής την Αβαΐ, το οποίο έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην ομάδα του Μασεϊό, παρά το γεγονός πως διατηρήθηκε στην επικίνδυνη ζώνη. Καλύτερη και πιο απειλητική η CSA στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Αβαΐ, στο οποίο βρέθηκε 1-0 μπροστά στο σκορ, με κοντινό πλασέ του Ρικάρντο Μπουένο στο δέκατο τέταρτο λεπτό και στο οποίο μάλιστα είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Το 1-1 πάντως από την Αβαΐ στις αρχές της επανάληψης (48΄), κόντρα στην ροή του αγώνα, με την CSA όμως να μην προβληματίζεται από αυτή την εξέλιξη, φτάνοντας στο 2-1 με πέναλτι του Γκόμες στο εβδομήντα δύο και στο 3-1 με τον Αποντί, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της CSA, σε 12 εντός έδρας ματς στο πρωτάθλημα (4-4-4), ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Άλαν Κόστα.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες ισοπαλίες για την Ιντερνασιονάλ, με 1-1 τόσο φιλοξενώντας την Παλμέιρας όσο και την Κυριακή που μας πέρασε στο Μπέλο Οριζόντε απέναντι στην Κρουζέιρο, βλέποντας την ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε να «υποχωρεί» στην 6η θέση και το -4 από την πρώτη τετράδα. Μοιρασμένο το ματς με την Κρουζέιρο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, πιο πολλές και σημαντικότερες πάντως για τους γηπεδούχους, με την Ιντερνασιονάλ μπροστά στο σκορ στο δέκατο λεπτό, με κοντινό πλασέ του Νονάτο, ενώ το 1-1 στο εξήντα τρία από ένα αρκετά αυστηρό πέναλτι. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και επτά ήττες για την Ιντερνασιονάλ, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπέιρα Ρίο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Νονάτο. Εκτός επίσης και ο επιθετικός Γκερέρο (φωτό), ο οποίος είναι στην αποστολή της εθνικής Περού για το φιλικό του Σαββάτου που έρχεται με την Ουρουγουάη στο Μοντεβιδέο.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την CSA, ενώ επικράτηση με 2-0 σε αυτό του 1ου γύρο στο Πόρτο Αλέγκρε για την Ιντερνασιονάλ.

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί, τουλάχιστον στο σετ των τιμών, για την Ιντερνασιονάλ, η οποία χάνει αρκετή από την δύναμη της μακριά από το «Μπέιρα Ρίο», ειδικά από την στιγμή που η CSA έχει ανέβει αγωνιστικά το τελευταίο διάστημα και παίρνει αποτελέσματα.