Πολύ δύσκολο το έργο της Αβαΐ, καθώς θα πρέπει να ανέβει, χωρίς υπερβολή, ένα βουνό για να καταφέρει να πραγματοποιήσει τη μεγάλη ανατροπή και να παραμείνει στην κατηγορία, την στιγμή που με νίκη σήμερα η Ιντερνασιονάλ, θα βρεθεί στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ήττα με 0-1 την Κυριακή στην Φορταλέζα στο ντέρμπι παραμονής με την τοπική Σεαρά, με την Αβαΐ κολλημένη, μετά και αυτό το αποτέλεσμα στην προτελευταία θέση, όντας, μαζί με την ουραγό Σαπεκοένσε τα ακλόνητα φαβορί για τον υποβιβασμό. Πολύ μέτρια εμφάνιση την Κυριακή στην Φορταλέζα, με κολακευτική μάλιστα αλλά ταυτόχρονα και οδυνηρή για την Αβαΐ, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης και εικόνας, την ήττα της με 0-1 σε αυτό το ντέρμπι παραμονής. Μία απευθείας εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο ημίχρονο, η μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε η Αβαΐ, την στιγμή που η αντίπαλος της έπαιξε με υπομονή και ανέβαζε την πίεση της όσο περνούσε ο χρόνος. Το τέρμα που έκανε την διαφορά στο ενενήντα, σε μία φάση στην οποία η Αβαΐ «πλήρωσε» ουσιαστικά την κακή εκτίμηση και λάθος έξοδο του γκολκίπερ Βλαντιμίρ, σε εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων. Μία νίκη, επτά ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Αβαΐ, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ρεσακάντα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Ιντερνασιονάλ, μετά και το 0-0 της Κυριακής φιλοξενώντας την Σάντος, με θετικό πάντως για την ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε, το ότι δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη εξάδα. Σε ρόλο κομπάρσου η Ιντερνασιονάλ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σάντος, στο οποίο είδε την αντίπαλο της, να έχει σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Πιο μοιρασμένο πάντως το ματς στην επανάληψη, εκεί όπου η Σάντος μπορεί να ήταν πιο απειλητική, αλλά και η Ιντερνασιονάλ όμως βελτιώθηκε, με σημείο αναφοράς τα δύο τέρματα που σωστά της ακυρώθηκαν, μετά την χρησιμοποίηση του VAR. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Ιντερνασιονάλ, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπέιρα Ρίο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Αργεντινός στόπερ, Κουέστα.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Αβαΐ και τρεις για την Ιντερνασιονάλ, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ρεσακάντα».

Η αλήθεια είναι, πως η απρόβλεπτη Ιντερνασιονάλ δεν πείθει το τελευταίο διάστημα. Παρόλα αυτά, πιο ποιοτική ως ομάδα, με την απογοητευτική και παθητική σε πολλά ματς Αβαΐ, να προσφέρεται ως αντίπαλος, για να επιστρέψει στα τρίποντα.