Στο «κοιμητήριο των ελεφάντων» της Σάντα Φε, το ματς που ολοκληρώνει χρονικά το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής, με την τοπική Κολόν σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Γοδόι Κρουζ, καθώς θα ψάξει για το τρίποντο που θα την απομακρύνει περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού.

Ήττα με 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική για την Κολόν στην έδρα της Ουνιόν, στο ντέρμπι μίσους της Σάντα Φε, η οποία την διατήρησε χαμηλά στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η Κολόν στο ντέρμπι με την Ουνιόν, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα, τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Δραματική αλλαγή δεδομένων πάντως στην επανάληψη, καθώς ένα λάθος στην αμυντική της γραμμή έδωσε το δικαίωμα στην Ουνιόν να βρεθεί ανέλπιστα μπροστά στο σκορ, στο πεντηκοστό πέμπτο λεπτό, ενώ χωρίς κάτι ιδιαίτερο από την Κολόν μέχρι το φινάλε, καθώς δεν ξεπέρασε αυτό το αναπάντεχο σοκ. Ακολούθησε το 2-2 με την 2ης κατηγορίας, Εστουδιάντες Κασέρος και ο αποκλεισμός της στην συνέχεια στην διαδικασία των πέναλτι, στα προημιτελικά του κυπέλλου. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Κολόν, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «κοιμητήριο των ελεφάντων», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-4 φιλοξενώντας την Χιμνάσια, με την Γοδόι Κρουζ να παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, γνωρίζοντας την όγδοη ήττα της σε εννέα συνολικά ματς, αλλά να δίνει ταυτόχρονα την ευκαιρία στο Ντιέγκο Μαραντόνα να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την πολύ αποτελεσματική Χιμνάσια στο μεταξύ τους ματς στο σαράντα τέσσερα, με την Γοδόι Κρουζ πάντως να μειώνει το σκορ, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Το 2-2 μάλιστα στο εξήντα ένα, παίζοντας με ένα παίκτη λιγότερο, αλλά απόλυτα φυσιολογικό να λυγίσει στην συνέχεια, μετά και την δεύτερη της αποβολή. Τέσσερις ήττες για την Γοδόι Κρουζ, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Τζάκετ και ο δεξιός μπακ Βαρέλα.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Κολόν, μία για την Γοδόι Κρουζ και δύο ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Σάντα Φε.

Ιδιαίτερα σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Κολόν στο περιβόητο «κοιμητήριο των ελεφάντων» και «υποχρεωμένη» να κερδίσει σήμερα την κάκιστη Γοδόι Κρουζ, αν δεν θέλει βέβαια να μπλέξει σε ακόμα μεγαλύτερες περιπέτειες.