Με στόχο να αναρριχηθεί ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα η Βαλένθια, η οποία φιλοξενεί στο «Μεστάγια» την Γρανάδα, τέσσερις μέρες μετά το επιβλητικό 4-1 σε βάρος της Λιλ, για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Επικράτηση με 2-1 για την Βαλένθια την προηγούμενη αγωνιστική στην Βαρκελώνη σε βάρος της τοπικής Εσπανιόλ, βλέποντας τις «νυχτερίδες» όχι μόνο να μειώνουν την απόσταση τους από την πρώτη εξάδα, αλλά να πανηγυρίζουν ταυτόχρονα το δεύτερο «διπλό» τους στην φετινή LaLiga. Μία μόλις ευκαιρία για την υποτονική Βαλένθια στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Εσπανιόλ, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ, από εκτέλεση πέναλτι, στο τριακοστό δεύτερο λεπτό. Υποτονική στην συνέχεια η εμφάνιση της και στην επανάληψη, βλέποντας όμως να φτάνει ανέλπιστα στην ανατροπή, ισοφαρίζοντας αρχικά με πέναλτι του Ντάνι Παρέχο (φωτό), στο εξήντα εννέα, ενώ το 2-1 ακολούθως, δέκα λεπτά πριν το φινάλε, με περίτεχνη κεφαλιά του Ουρουγουανού επιθετικού, Μάξι Γκόμες. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα στο «Μεστάγια», το επιβλητικό 4-1 που προαναφέρθηκε σε βάρος της Λιλ, στο οποίο οι «νυχτερίδες» ξέσπασαν με τέσσερα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, πραγματοποιώντας νέα ή την δεύτερη συνεχόμενη, αν προτιμάτε, ανατροπή. Δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες για την Βαλένθια, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο «Μεστάγια», ενώ εκτός αποστολής για σήμερα, ο δεξιός μπακ Πιτσίνι και οι μέσοι Γκέδες, Τσερίσεφ, Κοκλέν και Κάρλος Σολέρ.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες ήττες για την Γρανάδα, με 1-3 στη Μαδρίτη από την Χετάφε και 1-2 στην συνέχεια την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Σοσιεδάδ, με θετικό πάντως, το ότι δεν βρέθηκε εκτός της πρώτης εξάδας. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την Σοσιεδάδ, με την βασκική ομάδα πάντως απλά πιο ουσιαστική ή και πιο τυχερή αν προτιμάτε, καθώς το 1-2 διαμορφώθηκε ένα λεπτό πριν το φινάλε. Νωρίτερα, το 0-1 για την Εσπανιόλ στο είκοσι ένα, ενώ το 1-1 για την Γρανάδα στο τριακοστό έκτο λεπτό, από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαντίγιο. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Γρανάδα, σε έξι ματς (2-2-2) στο πρωτάθλημα μακριά από το «Λος Κάρμενες», ενώ εκτός αποστολής για σήμερα, ο δεξιός μπακ Βίκτορ Ντίαθ και ο Καμερουνέζος μέσος, Ετέκι.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Βαλένθια και μία ισοπαλία, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Γρανάδα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως 6-1-0 είναι το ρεκόρ της την τελευταία δεκαετία στις μονομαχίες με την Γρανάδα και στο «Λος Κάρμενες», έχοντας δηλαδή ένα συνολικό 12-2-0 σε 14 ματς.

Εντυπωσιακή η συνολική προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας της Βαλένθια με την Γρανάδα και στις δύο έδρες, με τον παράγοντα έδρα επιπλέον να δίνει σήμερα το προβάδισμα στις «νυχτερίδες». Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς η φετινή Γρανάδα και δεν φοβάται να παίξει ανοιχτά, ενώ σημείο αναφοράς, πως έχει βρει δίχτυα στα 11 από τα 12 φετινά της ματς στη LaLiga, ανεξάρτητα αποτελέσματος.