Έξι αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος Κλαουσούρα στην Παραγουάη, με μόνο στόχο της καταδικασμένης Ντεπορτίβο Σαντανί να φύγει με ψηλά το κεφάλι, την στιγμή που η πρωτοπόρος Ολίμπια θέλει να διατηρήσει το +4 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Λιμπερτάδ.

Επικράτηση με 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Γκουαρανί, με αυτή πάντως να είναι περισσότερο νίκη γοήτρου, για την καθηλωμένη στην τελευταία θέση της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού, Ντεπορτίβο Σαντανί. Ανώτερη και με περισσότερες ευκαιρίες η Ντεπορτίβο Σαντανί στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Γκουαρανί, στο οποίο άνοιξε το σκορ στο δέκατο έβδομο λεπτό, με καρφωτή κεφαλιά του Εσπίνολα. Το 1-1 ακολούθως από την αντίπαλο της από πέναλτι, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πεντηκοστό πρώτο λεπτό, με τη Ντεπορτίβο Σαντανί όμως να φτάνει στη νίκη και αυτή από τα έντεκα βήματα, στο πενήντα εννέα. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Ντεπορτίβο Σαντανί, σε οκτώ ματς στο Κλαουσούρα στο «Χουάν Χοσέ Βάσκες», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, 0-1 για την Ολίμπια στην εκτός έδρας μονομαχία της στο «Ντεφενσόρες ντελ Τσάκο» με την Σπορτίβο Λουκένιο, δίνοντας την ευκαιρία στη Λιμπερτάδ να μειώσει τη μεταξύ τους διαφορά. Κατώτερη του αναμενόμενου η υποτονική Ολίμπια στο συγκεκριμένο ματς, προσφέροντας μια ανέλπιστα μεγάλη και ταυτόχρονα εύκολη νίκη στην Σπορτίβο Λουκένιο, καθώς δεν δημιούργησε καμία ουσιαστική ευκαιρία. Το τέρμα που έκανε την διαφορά, στο τριακοστό ένατο λεπτό, σημειώνοντας μάλιστα πως η Σπορτίβο Λουκένιο είχε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ολίμπια, σε οκτώ εκτός έδρας ματς στο Κλαουσούρα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ – χαφ, Τόρες.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ολίμπια και μία ισοπαλία, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Ντεπορτίβο Σανταντί.

Εκτίμηση μου, πως η Ολίμπια δεν θα θέλει να δώσει δικαιώματα και πως θα προσπαθήσει να μετριάσει τις εντυπώσεις για την κακή εμφάνιση και την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Σπορτίβο Λουκένιο.