Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε και σπουδαίο βαθμολογικά ματς στην «Αρένα Παντανάλ» της Κουϊαμπά, με την ομώνυμη ομάδα να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει σε απόσταση αναπνοής από τις θέσεις της ανόδου, την στιγμή που με νίκη η Αμέρικα Μινέιρο θα βρεθεί στην πρώτη τετράδα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Τρεις συνεχόμενες νίκες για την Κουϊαμπά, μετά και το 2-1 του Σαββάτου στην έδρα της ουραγού Σάο Μπέντο, με την ομάδα του Μάτο Γκρόσο να αξιώνει απρόσμενα την άνοδο καθώς βρέθηκε στο -4 από την πρώτη τετράδα. Μπροστά στο σκορ η Κουϊαμπά στο ματς με την Σάο Μπέντο, μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή της αντιπάλου της, με κοντινό πλασέ του Ζεφίνιο, στο εικοστό δεύτερο λεπτό, με το 1-1 όμως από τους γηπεδούχους, στο τριάντα. Παρόλα αυτά, αιφνιδιασμός από την Κουϊαμπά στην αντίπαλο της, με το 2-1 με την έναρξη σχεδόν του δεύτερου ημιχρόνου (47΄), με αριστοτεχνικό πλασέ του Φελίπε Μάρκες. Επτά νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Κουϊαμπά, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στην «Αρένα Παντανάλ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ – χαφ, Άλεξ Ρουάν.

Στην αντίπερα όχθη, 1-0 στην έδρα της Λοντρίνα, με την Αμέρικα Μινέιρο όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τέσσερις αγωνιστικές, αλλά να βρίσκεται πλέον στο -2 τόσο από την 3η Κοριτίμπα όσο και από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Ατλέτικο Γκοϊανιένσε. Η κεφαλιά του αρχηγού Ρικάρντο Σίλβα στο δέκατο ένατο λεπτό, αυτή που έδωσε το προβάδισμα στο ματς στην έδρα της Λοντρίνα, με την Αμέρικα Μινέιρο να κρατάει στην συνέχεια, παρά την πίεση της αντιπάλου της. Έξι νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Αμέρικα Μινέιρο, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ιντεπεντένσια», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Κουϊαμπά.

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Κουϊαμπά στο «σπίτι» της, μάλιστα με επιπλέον κίνητρο, από την στιγμή που πλησίασε ανέλπιστα στην πρώτη τετράδα. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας στην ομάδα που είναι πιο κοντά βαθμολογικά στις θέσεις της ανόδου, δηλαδή την Αμέρικα Μινέιρο, καθώς οι τέσσερις βαθμοί που έχει απόσταση η Κουϊαμπά, μπορεί να φαίνονται λίγοι, αλλά όντας ουσιαστικά στο φινάλε, δεν είναι.