Μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής στο «Ενζενιάο», με τη Μποταφόγκο να ψάχνει απέναντι στην ουραγό και καταδικασμένη Αβαΐ, το τρίποντο που θα την φέρει εκτός της επικίνδυνης ζώνης.

Τέσσερις σερί ήττες, μετά και το 0-1 μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας την πρωτοπόρο και επίδοξη πρωταθλήτρια, Φλαμένγκο, με τη Μποταφόγκο πλέον σε μεγάλες περιπέτειες, καθώς βρέθηκε στην επικίνδυνη ζώνη. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την Φλαμένγκο, στο οποίο πάντως η πρωτοπόρος του Μπραζιλεϊράο εκμεταλλεύτηκε στο τελευταίο ημίωρο τόσο την ποιότητα της όσο και το αριθμητικό της πλεονέκτημα, φτάνοντας στο γκολ, στο ογδοηκοστό ένατο λεπτό. Επτά νίκες, μία ισοπαλία και έξι ήττες για τη Μποταφόγκο, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ενζενιάο», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο δεξιός μπακ Φερνάντο και ο επιθετικός Λουίς Φερνάντο.

Στην άλλη πλευρά, 11 αγωνιστικές χωρίς νίκη για την καταδικασμένη Αβαΐ, μετά και το 1-2 μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας την Σάντος, βλέποντας την ομάδα της Φλοριανόπολις, παρά το γεγονός πως δεν έχει πλέον άγχος, να μη μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Σάντος στο εικοστό τέταρτο λεπτό, η μείωση του σκορ στην συνέχεια από την Αβαΐ στο τριάντα πέντε, με την ομάδα της Φλοριανόπολις όμως να μη μπορεί στην συνέχεια να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και δώδεκα ήττες για την Αβαΐ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ρεσακάντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ – χαφ, Λέο.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μποταφόγκο, μία για την Αβαΐ και δύο ισοπαλίες, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ενζενιάο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Μονόδρομος η νίκη για τη Μποταφόγκο, η οποία αν θέλει να παραμείνει στην κατηγορία, θα πρέπει εύκολα ή δύσκολα να επικρατήσει της καταδικασμένης Αβαΐ.