Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε στην 2η κατηγορία της Βραζιλίας και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο ματς στο «Ιντεπεντένσια», με την Αμέρικα Μινέιρο να ψάχνει κόντρα στην αδιάφορη, ουσιαστικά, Βιτόρια, το τρίποντο που θα την φέρει στην πρώτη τετράδα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Σπουδαίο 2-0 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Κουϊαμπά, το οποίο πάντως δεν ήταν αρκετό στην Αμέρικα Μινέιρο για να την φέρει στην πρώτη τετράδα, καθώς κέρδισαν στην συνέχεια τόσο η 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Κοριτίμπα όσο και η 4η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε. Μοιρασμένο και με ευκαιρίες εκατέρωθεν το ματς στην έδρα της Κουϊαμπά, με τις περισσότερες πάντως και τις πιο σημαντικές, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, από τους γηπεδούχους, με την Αμέρικα Μινέιρο όμως πιο τυχερή ή πιο αποτελεσματική αν προτιμάτε, στο συγκεκριμένο ζευγάρι. Το 1-0 με ένα εκτός περιοχής σουτ του Ματεουζίνιο, στο τριάντα έξι, ενώ το 2-0 στην κόντρα, με κοντινό πλασέ του Ζουνίνιο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οκτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Αμέρικα Μινέιρο, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ιντεπεντένσια», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-2 φιλοξενώντας την Κλαμπ Ρεγκάτας, με την Βιτόρια όμως να μην έχει πρόβλημα, παρά αυτή την απώλεια βαθμών, καθώς βρίσκεται στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη και την 17η στον βαθμολογικό πίνακα, Λοντρίνα. Κυρίαρχος και με σημαντικές ευκαιρίες η Βιτόρια στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κλαμπ Ρεγκάτας, στο οποίο όμως βρέθηκε 0-1 πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα. Το 1-1 ακολούθως, με ένα ξερό εκτός περιοχής σουτ του Φελίπε Γκεντόζ, στο πενήντα εννέα, με την Κλαμπ Ρεγκάτας όμως να βρίσκει και πάλι δίχτυα και πάλι κόντρα στην ροή του αγώνα, τέσσερα λεπτά αργότερα. Το 2-2 τελικά για την Βιτόρια, με πέναλτι του Τιάγκο Καρλέτο, στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό, χωρίς όμως κάτι περισσότερο για την ομάδα του Σαλβαντόρ. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Βιτόρια, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Σαλβαντόρ, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο δεξιός αμυντικός Εντβάν και ο αριστερός μπακ, Τιάγκο Καρλέτο.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Αμέρικα Μινέιρο, μία για την Βιτόρια και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, στο «Ιντεπεντένσια».

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και το κίνητρο της Αμέρικα Μινέιρο, για την οποία, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε, τα λάθη απαγορεύονται.