Στο «Μινεϊράο» του Μπέλο Οριζόντε το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο, με την Κρουζέιρο σε ρόλο φαβορί απέναντι στην ουραγό και καταδικασμένη, Αβαΐ, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει εκτός της επικίνδυνης ζώνης.

Τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες για την Κρουζέιρο, με αποτυχία πάντως το 0-0 στο ντέρμπι μίσους του Μπέλο Οριζόντε στο «Μινεϊράο» την περασμένη εβδομάδα κόντρα στην συμπολίτισσα, Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία την διατήρησε, έστω και οριακά, εντός της επικίνδυνης ζώνης. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι, στο οποίο οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ κυρίως με μακρινά σουτ, ενώ ανώτερη και πιο απειλητική κατά διαστήματα η Κρουζέιρο στην επανάληψη, όντας η ομάδα που δικαιούταν, βάσει ευκαιριών, να φτάσει στο 1-0. Πέντε νίκες, επτά ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Κρουζέιρο, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μινεϊράο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, οκτώ σερί ήττες για την Αβαΐ, μετά και το 0-2 της περασμένης εβδομάδας στο Ρίο από τη Μποταφόγκο, βλέποντας την ομάδα της Φλοριανόπολις, να μη μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Σε παθητικό ρόλο η Αβαΐ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μποταφόγκο, στο οποίο βρέθηκε 0-1 πίσω στο σκορ από αυτογκόλ του στόπερ Ρικάρντο Θαλχέιμερ, στο δέκατο τρίτο λεπτό. Ανώτερη πάντως και πιο απειλητική στην επανάληψη, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με την «τιμωρία» της να έρχεται από το σημείο του πέναλτι, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και δεκατρείς ήττες για την Αβαΐ, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ρεσακάντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 29χρονος μέσος, Ζοάο Πάουλο.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Κρουζέιρο και τρεις ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Αβαΐ.

Χωρίς καμία απολύτως αξία, η τιμή που συνοδεύει την απρόβλεπτη και αναξιόπιστη Κρουζέιρο, παρά το γεγονός πως απέναντι υπάρχει η ουραγός και καταδικασμένη, Αβαΐ.