Στο «Σάο Ζανουάριο» του Ρίο, το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Βάσκο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 10η θέση με 43 βαθμούς, ένα περισσότερο από την 12η στον βαθμολογικό πίνακα, Γκοϊάς.

Τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για την Βάσκο, σε δύο εκτός έδρας ματς, στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, με σπουδαίο 3-0 στο Μασεϊό σε βάρος της τοπικής CSA και εντυπωσιακό 4-4 με την πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, Φλαμένγκο, όντας πλέον στις θέσεις που δίνουν εισιτήριο για το επόμενο Σουνταμερικάνα. Πίσω στο σκορ στο ντέρμπι με την Φλαμένγκο στο πρώτο μόλις λεπτό, με την Βάσκο όμως να γυρίζει προσωρινά το ματς, με κοντινό πλασέ του Μαρόνι στο τριάντα τέσσερα και πέναλτι του Γιάγκο Πικασού στο τριάντα οκτώ. Το 2-2 ακολούθως για την Φλαμένγκο στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, με την Βάσκο όμως εκ νέου μπροστά στο σκορ, στο πενήντα δύο, με κοντινό πλασέ του Μάρκος Τζούνιορ. Ανατροπή στην συνέχεια από την Φλαμένγκο στο ογδόντα, με την Βάσκο όμως να μην έχει πει την τελευταία της λέξη, ισοφαρίζοντας σε 4-4, με κεφαλιά του Βινταμάρ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες για την Βάσκο, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Σάο Ζανουάριο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ – χαφ, Γιάγκο Πικασού.

Στην άλλη πλευρά, βαρύ 0-3 φιλοξενώντας την Σάντος, με θετικό πάντως για την Γκοϊάς, τόσο το ότι βρίσκεται στις θέσεις που δίνουν εισιτήριο για το επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα όσο κυρίως, το +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Μετριότατη εμφάνιση για την Γκοϊάς στο ματς με την Σάντος, με το 0-3 μάλιστα, όσο υπερβολικό και αν ακούγεται, κολακευτικό, καθώς κορυφαίος για την ομάδα της Γκοϊανίας και αυτός που κράτησε το σκορ σε αυτά τα επίπεδα, ήταν ο γκολκίπερ Ταντέου. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και δέκα ήττες για την Γκοϊάς, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την Γκοϊανία, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Μισαέλ.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Βάσκο, μία για την Γκοϊάς και μία ισοπαλία, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Ρίο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά Βάσκο, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, παρά το γεγονός πως απέναντι υπάρχει ένας αντίπαλος που χάνει αρκετή από την δύναμη του, μακριά από το γήπεδο του.