Προτελευταία αγωνιστική στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας και μονόπλευρο, θεωρητικά, το ενδιαφέρον στο ματς στο «Τζερμάνο Κρούγκερ» της Πόντα Γκρόσα, με την γηπεδούχο Οπεράριο να είναι αδιάφορη, την στιγμή που η Βιτόρια χρειάζεται μαθηματικά ένα βαθμό για να εξασφαλίσει από σήμερα, την παραμονή.

Εικόνα αδιαφορίας από την Οπεράριο, από την στιγμή που εξασφάλισε εύκολα την παραμονή, με την ομάδα της Πόντα Γκρόσα να έρχεται από δύο συνεχόμενες ήττες, το 0-2 φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια της 2ης κατηγορίας, Μπραγκαντίνο και το 0-1 του Σαββάτου στην έδρα της Γκουαρανί. Μοιρασμένο και με ευκαιρίες εκατέρωθεν το πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Γκουαρανί, με τους γηπεδούχους όμως πιο αποτελεσματικούς, ανοίγοντας το σκορ με πέναλτι, στο τριακοστό τέταρτο λεπτό. Μοιρασμένο το ματς και στην επανάληψη, με χαρακτηριστικό πάντως, την αδυναμία της Οπεράριο να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε στο τελευταίο ημίωρο. Έντεκα νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Οπεράριο, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο «Τζερμάνο Κρούγκερ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός, Φελίπε Αουγκούστο.

Στην αντίπερα όχθη, ήττα με 1-2 για την Βιτόρια στο «Ιντεπεντένσια» του Μπέλο Οριζόντε από την τοπική Αμέρικα Μινέιρο, με θετικό πάντως για την ομάδα του Σαλβαντόρ, το ότι διατήρησε το +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Δύο αγωνιστικές πλέον για το φινάλε, με την Βιτόρια να χρειάζεται ένα μόλις βαθμό για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή, σημειώνοντας πως μετά το σημερινό ματς, την τελευταία αγωνιστική φιλοξενεί την Κοριτίμπα. Σε παθητικό ρόλο η Βιτόρια στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Αμέρικα Μινέιρο, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δεύτερο μόλις λεπτό και στο οποίο είδε την αντίπαλο της, να έχει σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Το 1-1 στην συνέχεια, στο πενήντα, κόντρα στην ροή του αγώνα, μετά από εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Ματέους Ρόσα, με την Αμέρικα Μινέιρο όμως να βάζει και πάλι τα πράγματα στην θέση τους, οκτώ λεπτά αργότερα. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και εννέα ήττες για την Βιτόρια, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Σαλβαντόρ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: To σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Οπεράριο, ενώ 0-0 σε αυτό του 1ου γύρου στο Σαλβαντόρ.

Αδιάφορη όπως προαναφέρθηκε η Οπεράριο, ενώ μόλις ένας βαθμός για να σωθεί και μαθηματικά, το ζητούμενο της απρόβλεπτης, Βιτόρια.