Δύο αγωνιστικές για το φινάλε στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας, με την Κρισιούμα να ψάχνει όχι μόνο ισάριθμες νίκες αλλά ταυτόχρονα και ένα θαύμα, για να καταφέρει να σωθεί.

Επιτυχία σίγουρα το 1-1 του Σαββάτου στην έδρα της πρωταθλήτριας και καλύτερης με διαφορά ομάδας της 2ης κατηγορίας, Μπραγκαντίνο, με το αποτέλεσμα αυτό όμως να μην είναι αρκετό στην φιλότιμη προσπάθεια που κάνει η Κρισιούμα, για να φτάσει στην παραμονή. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μπραγκαντίνο, με την Κρισιούμα μπροστά στο σκορ στο είκοσι έξι, μετά από ατομική προσπάθεια του Άντριου, ενώ «απάντηση» από την πλευρά των γηπεδούχων στο τριακοστό ένατο λεπτό. Πεσμένος πάντως ο ρυθμός στην επανάληψη, εκεί όπου οι δύο ομάδες δεν παρουσίασαν κάτι ουσιαστικό. Έξι νίκες, επτά ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Κρισιούμα, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο «Εριμπέρτο Ούλσε», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, ήττα με 0-1 στην Γκοϊανία στο ντέρμπι ανόδου με την τοπική Ατλέτικο Γκοϊανιένσε και ταφόπλακα στις λιγοστές ελπίδες που είχε η Παρανά για μία θέση στην πρώτη τετράδα. Καλύτερη η Παρανά στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, αδυνατώντας όμως να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της, ενώ αδικαιολόγητη η καθίζηση της στην επανάληψη, όπου έδωσε την ευκαιρία στην αντίπαλο της να πάρει τα ηνία του αγώνα. Χαμένο πέναλτι για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε στο εβδομήντα δύο, με την ομάδα όμως της Γκοϊανιάς να φτάνει στο γκολ, έξι λεπτά αργότερα. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Παρανά, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντουριβάλ Μπρίτο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Τζουντιβάν.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Κρισιούμα, μία για την Παρανά και μία ισοπαλία, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Εριμπέρτο Ούλσε».

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το κίνητρο της φιλότιμης Κρισιούμα να εξαντλήσει τις ελάχιστες πιθανότητες που υπάρχουν για την παραμονή και την πιθανή απογοήτευση της Παρανά.