Εκ διαμέτρου αντίθετη η πορεία και οι στόχοι των δύο ομάδων, τρεις αγωνιστικές πριν την συμπλήρωση του 1ου γύρου, με την Ορλεάν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, την στιγμή που η Λοριάν οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας, έχοντας απόσταση δύο βαθμών από την 2η Λανς και τριών από την 3η Αζαξιό.

Επτά αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Ορλεάν, με πικρή γεύση πάντως για την ουραγό της 2ης κατηγορίας από το 2-2 την Παρασκευή που μας πέρασε στην έδρα της Οσέρ, καθώς είδε την αντίπαλο της να της «κλέβει» τη μπουκιά από το στόμα, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Νωρίτερα, πίσω στο σκορ η Ορλεάν στο συγκεκριμένο ματς στο είκοσι έξι, ισοφαρίζοντας όμως με περίτεχνο πλασέ του Λοπί, στο τεσσαρακοστό λεπτό. Ο 27χρονος Σενεγαλέζος μέσος μάλιστα, σκόρερ και του δεύτερου τέρματος της ομάδας του, με σουτ από το σημείο περίπου του πέναλτι, στο εξηκοστό όγδοο λεπτό, με την Ορλεάν όμως να μην καταφέρνει στην συνέχεια να πάρει το πολύτιμο τρίποντο. Δύο ισοπαλίες και έξι ήττες για την Ορλεάν, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Λοπί, ο οποίος συμπλήρωσε στον αγώνα με την Οσέρ, αριθμό καρτών.

Στον αντίποδα, τέσσερις σερί νίκες για τη Λοριάν σε όλες τις διοργανώσεις, τρεις στο πρωτάθλημα, μετά και το 2-1 της Παρασκευής φιλοξενώντας την Γκρενόμπλ και το εντός 3-0 σε βάρος της Γκινγκάμπ, με το οποίο προκρίθηκε στον 8ο γύρο του κυπέλλου. Μεγάλη κερδισμένη μάλιστα της προηγούμενης αγωνιστικής, καθώς εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Λανς στην έδρα της Βαλενσιέν και πέρασε στην κορυφή. Ιδιαίτερα αποτελεσματική η Λοριάν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Γκρενόμπλ, στο οποίο βρήκε δύο φορές δίχτυα, στις ισάριθμες αξιόλογες επιθετικές της προσπάθειες, με το 1-0, με προβολή σε άδειο σχεδόν τέρμα από τον Λαπόρτ, στο τρίτο μόλις λεπτό και το 2-0 με πλασέ του Γουϊσά, στο είκοσι τέσσερα. Η μείωση του σκορ ακολούθως, στο εξήντα οκτώ, με τη Λοριάν όμως να μην κινδυνεύει στην συνέχεια, έχοντας ευκαιρίες μάλιστα για το 3-1, με μοιραίο, τον Γουϊσά. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για τη Λοριάν, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα, ο στόπερ Λαπόρτ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Ορλεάν, στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, ενώ 2-1 για τη Λοριάν το 2017, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την πρώτη.

Φιλότιμη η προσπάθεια της Ορλεάν, αλλά ομάδα με συγκεκριμένο ταβάνι, με την κυνική σε πολλά φετινά της ματς, Λοριάν, να έχει δικαίως στην σημερινή τους μονομαχία, τον τίτλο του φαβορί.