Στο «Λος Κάρμενες», το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, λίγη ώρα μετά αυτό της Ρεάλ με την Εσπανιόλ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», βρίσκοντας την Γρανάδα στην 10η θέση με 21 βαθμούς, τρεις περισσότερους, από την 14η στον βαθμολογικό πίνακα, Αλαβές.

Πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, μετά και 0-2 της περασμένης εβδομάδας στο «Σαν Μαμές» από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, με θετικό πάντως για την Γρανάδα, το +8 από την επικίνδυνη ζώνη. Μία ασύλληπτη ευκαιρία του Ερέρα, στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου στο ματς στο «Σαν Μαμές», το μόνο που είχε να επιδείξει η Γρανάδα στη μονομαχία της με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στην οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ, από πέναλτι, στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό. Κανένα σημάδι αντίδρασης στην συνέχεια, μετά το πρώτο γκολ της αντιπάλου της, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να διπλασιάζει τα τέρματα της, επτά λεπτά πριν το φινάλε. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Γρανάδα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο «Λος Κάρμενες», ενώ με πρόβλημα, ο στόπερ Χερμάν Σάντσες και ο μέσος Φέντε Βίκο.

Στον αντίποδα, ήττα με 1-2 φιλοξενώντας την Ρεάλ, βλέποντας την Αλαβές να μη μπορεί να δώσει συνέχεια στο μικρό αήττητο σερί της, μετά το εντός 3-0 που είχε προηγηθεί σε βάρος της Βαγιαδολίδ και το 2-0 στο μίνι βασκικό ντέρμπι, στην έδρα της Έιμπαρ. Παθητική εμφάνιση από την Αλαβές, στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Ρεάλ, στο οποίο ηττήθηκε, βάσει εικόνας, δίκαια και στο οποίο ισοφάρισε προσωρινά, κόντρα στην ροή του αγώνα, με πέναλτι του Λούκας Πέρεθ, στο εξηκοστό πέμπτο λεπτό. Μία νίκη, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Αλαβές, σε επτά ματς στη LaLiga, μακριά από το «Μεντιθορόθα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ, Ρουμπέν Ντουάρτε.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Γρανάδα το 2017, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία, φιλοξενώντας την Αλαβές.

Φυσιολογική η «κοιλιά» που κάνει η Γρανάδα, μετά το πολύ καλό της ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα, με αυτό πάντως να μην σημαίνει πως μπορούμε να δείξουμε εμπιστοσύνη, στην απρόβλεπτη και μέτρια μακριά από το γήπεδο της, Αλαβές.

Πρόταση: G/G & Over 2,5