Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Οσασούνα να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στην πρώτη εξάδα, την στιγμή που με νίκη η Σεβίλλη, θα βρεθεί στο -1 από την κορυφή, έστω και ένα αγώνα περισσότερο από τη Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ.

Επικράτηση με 4-2 την περασμένη εβδομάδα στην Βαρκελώνη σε βάρος της τοπικής Εσπανιόλ, βλέποντας την Οσασούνα, όχι μόνο να πανηγυρίζει το δεύτερο φετινό της «διπλό» στο πρωτάθλημα, αλλά να αφήνει πίσω ταυτόχρονα και την πρώτη της ήττα στο γήπεδο της, θυμίζοντας πως είχε προηγηθεί το εντός 1-2 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Πίσω στο σκορ η Οσασούνα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Εσπανιόλ, ισοφαρίζοντας όμως με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης, με κοντινή κεφαλιά του Ρουμπέν Γκαρθία (46΄). Το 2-1 μάλιστα από τον Άβιλα, τρία λεπτά αργότερα, πριν προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι, ενώ ιδιαίτερα αποτελεσματική στην συνέχεια η Οσασούνα , «τιμωρώντας» με δύο ακόμα τέρματα τα πολλά λάθη μεταξύ κέντρου και περιοχής της Εσπανιόλ, παρά το γεγονός μάλιστα, πως από το πενήντα δύο, έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Το 3-1 με ψύχραιμο πλασέ του Μονκαγιόλα, στο ογδόντα τέσσερα, το 4-1 στην συνέχεια στο ενενήντα, με πέναλτι του Ρομπέρτο Τόρες, ενώ η μείωση του σκορ από την Εσπανιόλ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την Οσασούνα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στην Παμπλόνα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Αργεντινός στόπερ, Ρονκάγλια. Με τον τρίτο επίσης τερματοφύλακα στο σημερινό ματς, καθώς αντιμετωπίζουν πρόβλημα, τόσο ο βασικός, Ρουμπέν όσο και ο δεύτερος, Ερέρα.

Στην άλλη πλευρά, πέντε συνεχόμενες νίκες και αήττητη γενικότερα η Σεβίλλη σε δέκα σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις, με πιο πρόσφατο αγωνιστικό δείγμα, το 1-0 του πρωταθλήματος την περασμένη εβδομάδα, φιλοξενώντας την ουραγό της LaLiga, Λεγκανές. Κυρίαρχος η Σεβίλλη στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Λεγκανές, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια γκολ, τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε. Αλλαγή σκηνικού όμως στην επανάληψη, με τη Λεγκανές καλύτερη και πιο απειλητική, έχοντας πέρα από τις ευκαιρίες που από την πλευρά της δημιούργησε και δικαιολογημένα παράπονα, για πέναλτι που της αρνήθηκε ο διαιτητής, παρά την χρησιμοποίηση του VAR. Το 1-0 τελικά για την Σεβίλλη, στο εξηκοστό τρίτο λεπτό, με κοντινό σουτ του Ντιέγκο Κάρλος, κόντρα στην ροή του αγώνα, μετά από μια φάση διαρκείας, στην περιοχή της Λεγκανές. Πέντε νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Σεβίλλη, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Αργεντινός μέσος, Οκάμπος. Με πρόβλημα επίσης, ο επιθετικός, Νολίτο (φωτό).

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Οσασούνα, τρεις για την Σεβίλλη και δύο ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Παμπλόνα.

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Οσασούνα στην Παμπλόνα, εκτιμώντας πως μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα σήμερα, στην Σεβίλλη. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, αποφεύγοντας φυσικά, το ρίσκο με σημείο.