Το σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος, με την 5η στον βαθμολογικό πίνακα Σοσιεδάδ, να αξιώνει την έκπληξη, φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια και εκ των πρωτοπόρων Μπαρτσελόνα, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι, με τρίποντο θα βρεθούν στο +3 από την συγκάτοικο τους στην κορυφή Ρεάλ, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Ισοπαλία με 0-0 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Βαγιαδολίδ, με την Σοδιεδάδ πλέον στην 5η θέση, καθώς μειονεκτεί της ισόβαθμης της και 4ης στον βαθμολογικό πίνακα, Χετάφε. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς στην έδρα της Βαγιαδολίδ, σημειώνοντας, πως οι περισσότερες ήταν για την βασκική ομάδα, αλλά οι σπουδαιότερες όμως, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, για τους φιλοξενούμενους. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Σοσιεδάδ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο «Ανοέτα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Γάλλος στόπερ, Λε Νορμάντ. Με πρόβλημα επίσης, ο δεξιός μπακ Ελουστόνδο, όπως και οι μέσοι Ιγιαραμέντι και Θουρουτούθα.

Στην άλλη πλευρά, 5-2 φιλοξενώντας τη Μαγιόρκα, με τη Μπαρτσελόνα να διατηρείτε στην κορυφή, έχοντας συγκάτοικο βέβαια την Ρεάλ, με τις δύο ομάδες μάλιστα στο +3 από την 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Σεβίλλη, έχοντας αμφότερες, ένα ματς λιγότερο. Ξεκίνημα με δύο γρήγορα τέρματα για τη Μπαρτσελόνα, με το 1-0 στο επτά, από αριστοτεχνικό πλασέ του Γκριεζμάν και το 2-0 δέκα λεπτά αργότερα, με εκπληκτικό, εκτός περιοχής σουτ του Μέσι, ενώ ευκαιρίες στην συνέχεια, για περισσότερα τέρματα, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Η μείωση του σκορ πάντως, στο τριάντα πέντε, κόντρα στην ροή του αγώνα, με τη Μπαρτσελόνα όμως να «τελειώνει» το ματς, με τους Μέσι και Σουάρες, στο τεσσαρακοστό πρώτο και τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό. Το δεύτερο τέρμα ακολούθως της Μαγιόρκα, στο εξήντα πέντε, ενώ το κερασάκι στην τούρτα, ή το τελικό 5-2 αν προτιμάτε για τη Μπαρτσελόνα, με το τρίτο γκολ του Μέσι στο συγκεκριμένο ματς, επτά λεπτά πριν το φινάλε. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το 2-1 στο Μιλάνο σε βάρος της Ίντερ, για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με το οποίο η πρωταθλήτρια Ισπανίας, ολοκλήρωσε αήττητη τις υποχρεώσεις της, στο 6ο γκρουπ. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για τη Μπαρτσελόνα, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Καμπ Νόου», ενώ με πρόβλημα, ο Βραζιλιάνος μέσος Αρτούρ και ο Γάλλος επιθετικός, Ντεμπελέ.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Σοσιεδάδ, τρεις για τη Μπαρτσελόνα και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ανοέτα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Μπαρτσελόνα, σε σχέση φυσικά με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά κόντρα στην επικίνδυνη Σοσιεδάδ, η οποία την προβληματίζει αρκετά την τελευταία δεκαετία, στο «Ανοέτα».

Πρόταση: G/G & Over 2,5