Ντέρμπι παραμονής στο Βίγκο, με την τοπική Θέλτα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, εντός επικίνδυνης ζώνης, στην 18η θέση με 13 βαθμούς, ένα λιγότερο, από την 17η στον βαθμολογικό πίνακα, σημερινή της αντίπαλο.

Αποτυχία σίγουρα για την Θέλτα, ο ένας μόλις βαθμός σε δύο ντέρμπι παραμονής, στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, καθώς το εντός 0-0 με την Βαγιαδολίδ και το 2-3 της περασμένης εβδομάδας στη Μαδρίτη από την τοπική Λεγκανές, την διατήρησαν στην επικίνδυνη ζώνη. Κυρίαρχος η Λεγκανές στο πρώτο ημίχρονο στη μεταξύ τους μονομαχία, βλέποντας πέρα από τα δύο της τέρματα, στο δέκατο πέμπτο και το τριακοστό ένατο λεπτό, να έχει ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Το τρίτο της τέρμα στην συνέχεια στο πενήντα πέντε, ενώ χαλάρωση από τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης στο τελευταίο ημίωρο, δίνοντας την ευκαιρία στην εντελώς ακίνδυνη, μέχρι το συγκεκριμένο χρονικό σημείο, Θέλτα, να βρει με την σειρά της, δύο γκολ. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Θέλτα, σε οκτώ ματς στη LaLiga στο Βίγκο, ενώ τιμωρημένος, ο Ουρουγουανός επιθετικός, Φερνάντες. Με πρόβλημα επίσης, ο μέσος Ντένις Σουάρεθ.

Στον αντίποδα, τρεις συνεχόμενες ήττες για τη Μαγιόρκα, μετά και το 2-5 της προηγούμενης αγωνιστικής στην Βαρκελώνη από την πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα, με θετικό πάντως για τους «νησιώτες», πως διατηρήθηκαν, έστω και οριακά, εκτός της επικίνδυνης ζώνης. Προβάδισμα δύο τερμάτων για τη Μπαρτσελόνα στο μεταξύ τους ματς, στο δέκατο έβδομο λεπτό, ενώ ευκαιρίες για την πρωταθλήτρια Ισπανίας, για περισσότερα τέρματα, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Η μείωση του σκορ πάντως από τη Μαγιόρκα, στο τριάντα πέντε, με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μπουντιμίρ, κόντρα στην ροή του αγώνα, ενώ οριστικό τέλος στο ματς, με δύο ακόμα τέρματα από τη Μπαρτσελόνα, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Δεύτερο τέρμα για τους «νησιώτες» από τον Μπουντιμίρ, στο εξήντα τέσσερα, με κοντινή κεφαλιά, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για τη Μπαρτσελόνα, επτά λεπτά πριν το φινάλε. Μόνο ήττες για τη Μαγιόρκα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 1-1 το 2012, στο μοναδικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Θέλτα.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας τόσο στον παράγοντα έδρα, παρά το γεγονός πως η απρόβλεπτη Θέλτα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, όσο και την ανυπαρξία της Μαγιόρκα μακριά από το γήπεδο της.