Εκ διαμέτρου αντίθετοι οι στόχοι των δύο ομάδων, με την πρωτοπόρο Κάντιθ να θέλει όχι μόνο να διατηρηθεί στην κορυφή αλλά να επιστρέψει ταυτόχρονα στις νίκες ή να σπάσει αν προτιμάτε το ρόδι στο 2020, την στιγμή που η ουραγός Σανταντέρ, δίνει μάχη επιβίωσης.

Τελευταία νίκη στο πρωτάθλημα για την Κάντιθ, το εκτός 2-1 σε βάρος της Οβιέδο στα μέσα Δεκεμβρίου, βλέποντας στην συνέχεια να παραμένει χωρίς τρίποντο για τέσσερις συνεχόμενες αγωνιστικές, ενώ αποκλεισμός και στον 2ο γύρο του κυπέλλου στην διαδικασία των πέναλτι, στην έδρα της 3ης κατηγορίας Λογκρονιές. Πιο πρόσφατο δείγμα της Κάντιθ, το 0-1 της προηγούμενης αγωνιστικής την Κυριακή που μας πέρασε στην έδρα της Λα Κορούνια, με θετικό πάντως, πως διατηρήθηκε στην κορυφή, έστω και με συγκάτοικο πλέον την ισόβαθμη Αλμερία. Σε ρηχά νερά η Κάντιθ στο ματς στην έδρα της Λα Κορούνια, απειλώντας μόλις μια φορά, με μία κεφαλιά του Γκαρίδο, δίνοντας την ευκαιρία στην ελαφρώς καλύτερη στη μεταξύ τους μονομαχία, αντίπαλο της, να φτάσει σε μία ανέλπιστα εύκολη νίκη. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Κάντιθ, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ραμόν ντε Καράνθα», ενώ με πρόβλημα, ο μέσος Κεθάδα.

Στην άλλη πλευρά, οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας τη Λας Πάλμας, με την Σανταντέρ πλέον στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και χωρίς νίκη ταυτόχρονα, για επτά συνεχόμενες αγωνιστικές. Άξιο αναφοράς, πως στο διάστημα αυτό γνώρισε και τον αποκλεισμό στον 2ο γύρο του κυπέλλου, με το 0-1 στην έδρα της 3ης κατηγορίας Μούρθια, ενώ τελευταία της νίκη στο πρωτάθλημα, το 3-0 φιλοξενώντας την Εξτρεμαδούρα, στα τέλη Νοεμβρίου. Ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με τη Λας Πάλμας η Σανταντέρ, έχοντας μάλιστα αρκετές ευκαιρίες, με το 1-0 στο πενήντα τρία, με κοντινό πλασέ του Μόι Ντελγκάδο. Παρόλα αυτά, το 1-1 από τη Λας Πάλμας, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, στη μία από τις δύο φορές που πέρασε την σέντρα, με αυτή να είναι ουσιαστικά η «τιμωρία» της Σανταντέρ στην αδυναμία της να «τελειώσει» νωρίτερα το ματς. Επτά ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Σανταντέρ, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Σαρντινέρο», ενώ με πρόβλημα, ο επιθετικός Γιον Άντερ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Κάντιθ το 2016, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σανταντέρ. Ματς θρίλερ επίσης στον 1ο γύρο του φετινού πρωταθλήματος στο «Σαρντινέρο», με την Σανταντέρ να ισοφαρίζει προσωρινά στο ογδόντα πέντε, αλλά την Κάντιθ να φτάνει στο υπέρ της 2-1 με πέναλτι, στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και την παθητική εικόνα της ουραγού Σανταντέρ μακριά από το γήπεδο της. Επιπλέον, η Σανταντέρ είναι αντίπαλος στα μέτρα της Κάντιθ, η οποία με νέο στραβοπάτημα θα δώσει δικαιώματα και θα μπει σε περιπέτειες, την στιγμή που στα μέσα του 1ου γύρου είχε μεγάλη απόσταση από τους διώκτες της.