Το ματς με το οποίο ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής στη LaLiga, βρίσκοντας την Οσασούνα στην 13η θέση με 25 βαθμούς, ένα λιγότερο, από την 12η στον βαθμολογικό πίνακα, σημερινή της αντίπαλο.

Αποτυχία σίγουρα για την Οσασούνα, το 0-0 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Βαγιαδολίδ, με θετικό πάντως για την ομάδα της Παμπλόνα, το +9 από την επικίνδυνη ζώνη. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο συγκεκριμένο ματς, περισσότερες πάντως και πιο σημαντικές για την Βαγιαδολίδ, η οποία μάλιστα είχε στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου και ένα οριζόντιο δοκάρι, με την Οσασούνα βάσει των παραπάνω, ικανοποιημένη στο φινάλε με τον ένα βαθμό. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το δραματικό 3-2 στην παράταση στην έδρα της 3ης κατηγορίας Ουέλβα και η πρόκριση στην φάση των «16» του κυπέλλου, στο οποίο η Οσασούνα βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο 0-2 πίσω στο σκορ και στο οποίο κατάφερε να ισοφαρίσει, με δύο τέρματα στο τελευταίο τέταρτο. Τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για την Οσασούνα, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στην Παμπλόνα, ενώ με πρόβλημα ο γκολκίπερ Ρουμπέν και ο μέσος Φραν Μέριδα.

Στον αντίποδα, δύο ήττες για τη Λεβάντε σε ισάριθμα ματς για το πρωτάθλημα στο 2020, με 1-2 αρχικά στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» από την Ατλέτικο και 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Αλαβές, ενώ αποκλεισμός στην φάση των «32» του κυπέλλου, με το 1-3 μεσοβδόμαδα στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» από την Σεβίλλη. Μετριότατη εμφάνιση για τη Λεβάντε στο ματς με την Αλαβές, στο οποίο δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλο της και στο οποίο μάλιστα, το μεταξύ τους 0-1 είναι, βάσει των σημαντικών ευκαιριών της αντιπάλου της, κολακευτικό. Τρεις νίκες και επτά ήττες για τη Λεβάντε, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», ενώ με πρόβλημα, ο Σκοπιανός μέσος Μπαρντί.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Οσασούνα, μία για τη Λεβάντε και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Παμπλόνα.

Ο παράγοντας έδρα, δεν είναι από μόνος του αρκετός για να δικαιολογήσει τον τίτλο του φαβορί στην Οσασούνα, μιλώντας για μονομαχία δύο απρόβλεπτων και ταυτόχρονα ισάξιων σχεδόν ομάδων.