Πολύ σπουδαία βαθμολογικά, η αναμέτρηση στο «Φατίχ Τερίμ» της Πόλης, με την γηπεδούχο Μπασακσεχίρ να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να βρεθεί στην 1η θέση, έστω και με ένα ματς περισσότερο, την στιγμή που η 7η στον βαθμολογικό πίνακα, Μπεσίκτας, δεν θέλει να χάσει την επαφή της με την κορυφή.

Ισοπαλία με 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική στο ντέρμπι κορυφής στην Σεβάστεια με την πρωτοπόρο Σίβασπορ, με τη Μπασακσεχίρ πλέον στην 3η θέση και στο -2 από την αντίπαλο της και ταυτόχρονα στο -1 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Τραμπζονσπόρ. Μοιρασμένο το ντέρμπι με την Σίβασπορ στην Σεβάστεια, σε βαρύ μάλιστα, λόγω κακών καιρικών συνθηκών, αγωνιστικό χώρο, με τη Μπασακσεχίρ μπροστά στο σκορ με τον Μπα στο εξήντα έξι, ενώ η «απάντηση» από την αντίπαλο της, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μπασακσεχίρ, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο «Φατίχ Τερίμ», ενώ αγώνας δρόμου για τον 33χρονο μέσο Τοπάλ.

Στον αντίποδα, δύο συνεχόμενα τρίποντα για τη Μπεσίκτας, η οποία διατήρησε την επαφή της ή το -3 αν προτιμάτε από την πρώτη τετράδα, μετά το 2-1 αρχικά στην έδρα της Ρίζεσπορ και το 3-0 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Γκαζιαντέπ. Κυρίαρχος η Μπεσίκτας στο ματς με την Γκαζιαντέπ, περιορίζοντας την αντίπαλο της σε ρόλο κομπάρσου, σημειώνοντας μάλιστα πως πέρα από τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε και το 3-0, τις ακυρώθηκαν και τρία γκολ. Το 1-0 στο πενήντα δύο με πέναλτι του Μπουράκ Γιλμάζ, το 2-0 στο εβδομήντα από τον Μπόατενγκ, ενώ το 3-0 από τον Λενς, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για τη Μπεσίκτας, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ Γκιονούλ.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τη Μπασακσεχίρ, μία για τη Μπεσίκτας και τρεις ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Φατίχ Τερίμ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ευκαιρία κορυφής για την σκληροτράχηλη Μπασακσεχίρ, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για να πας κόντρα την βελτιωμένη, τουλάχιστον στα δύο τελευταία της ματς στο πρωτάθλημα, Μπεσίκτας.

Πρόταση: G/G & Over 2,5