Σε ρόλο φαβορί η Μπαρτσελόνα, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, φιλοξενώντας την 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Χετάφε, ψάχνοντας το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει την Ρεάλ στην κορυφή, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, θυμίζοντας πως η «βασίλισσα» φιλοξενεί αύριο στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» την Θέλτα.

Επικράτηση με 3-2 για τη Μπαρτσελόνα την περασμένη εβδομάδα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» στη μονομαχία της με τη Μπέτις, μάλιστα με ανατροπή, διατηρώντας το -3 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Ρεάλ, αφήνοντας πίσω ταυτόχρονα τον αποκλεισμό στα προημιτελικά του κυπέλλου στο «Σαν Μαμές» από την Αθλέτικ Μπιλμπάο (0-1). Προβάδισμα για τη Μπέτις στη μεταξύ τους μονομαχία στο έξι από το σημείο του πέναλτι, με άμεση όμως την «απάντηση» της Μπαρτσελόνα, με κοντινό πλασέ του Ντε Γιόνγκ, στο ένατο λεπτό. Δεύτερο τέρμα στην συνέχεια για τη Μπέτις στο είκοσι έξι, με τη Μπαρτσελόνα όμως να ισοφαρίζει με εντός περιοχής σουτ του Μπουσκέτς, στο σαράντα πέντε, ενώ καλύτερη και πιο απειλητική η ομάδα του 61χρονου Κίκε Σετιέν στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στο 3-2 με κεφαλιά του Λενγκλέ, στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό. Δέκα νίκες και μία ισοπαλία για τη Μπαρτσελόνα, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο «Καμπ Νόου», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Γάλλος στόπερ Λενγκλέ. Πάγιες πλέον επίσης, οι απουσίες των επιθετικών Σουάρες και Ντεμπελέ.

Στην άλλη πλευρά, εξαιρετική εμφάνιση και επιβλητικό 3-0 φιλοξενώντας την προηγούμενη αγωνιστική την Βαλένθια, το οποίο έφερε την Χετάφε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Κυρίαρχος η Χετάφε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Βαλένθια, αδυνατώντας όμως να νικήσει τον κορυφαίο των «νυχτερίδων» στο συγκεκριμένο ματς, γκολκίπερ Ντομενέκ. Παρόλα αυτά, ο γκολκίπερ της Βαλένθια ήταν αδύνατον να κρατήσει μόνος του τον βαθμό για την ομάδα του, λυγίζοντας στο πεντηκοστό όγδοο λεπτό, από το κοντινό πλασέ του Χόρχε Μολίνα. Ο 37χρονος επιθετικός της Χετάφε ήταν ο σκόρερ και του δεύτερου τέρματος της «μικρής» ομάδας της Μαδρίτης, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια στο εξήντα επτά, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ή το 3-0 αν προτιμάτε, από τον Μάτα, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Χετάφε, σε 11 ματς στη LaLiga μακριά από το «Αλφόνσο Πέρεθ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Ουρουγουανός δεξιός μπακ, Σουάρες. Αξίζει να τονιστεί, πως η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, φιλοξενεί μεσοβδόμαδα τον Άγιαξ, για την φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για τη Μπαρτσελόνα και δύο ισοπαλίες, σε 10 ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χετάφε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Φαβορί στο σετ των τιμών η Μπαρτσελόνα, έχοντας μάλιστα πολύ καλή προϊστορία την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χετάφε. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.