Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε και σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Λιμπερταδόρες ντε Αμέρικα», με την Ιντεπεντιέντε στο -5 από τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, την στιγμή που με νίκη η Αρσενάλ θα βρεθεί στο -1 ή σε απόσταση αναπνοής αν προτιμάτε, από την πρώτη τετράδα.

Οδυνηρή, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, ήττα με 0-1 για την Ιντεπεντιέντε στο ντέρμπι μίσους της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της απερχόμενης πρωταθλήτριας Ράσινγκ, με την οποία έχασε έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η Ράσινγκ στο μεταξύ τους ντέρμπι, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι. Δραματική αλλαγή σκηνικού όμως προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και τις αρχές της επανάληψης, καθώς η Ιντεπεντιέντε πήρε ανέλπιστα τα ηνία της αναμέτρησης, μετά τις δύο αποβολές παικτών της Ράσινγκ. Παρόλα αυτά, η αδυναμία της να εκμεταλλευτεί τις σπουδαίες ευκαιρίες που δημιούργησε, έφερε και την «τιμωρία» της, καθώς η Ράσινγκ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, στη μοναδική της επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το εντός 1-0 σε βάρος της Φορταλέζα, για τον 1ο γύρο του φετινού Κόπα Σουνταμερικάνα, με το οποίο η Ιντεπεντιέντε όχι μόνο πήρε μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, αλλά μετρίασε ταυτόχρονα τις εντυπώσεις για την ήττα από την Ράσινγκ. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Ιντεπεντιέντε, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο «Λιμπερταδόρες ντε Αμέρικα», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Φράνκο, ο μέσος Ρομέρο και ο Παραγουανός επιθετικός Ντομίνγκες.

Στην άλλη πλευρά, τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο 2020 για την Αρσενάλ, με θετικό πάντως, πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη τετράδα. Πιο συγκεκριμένα, 1-1 αρχικά φιλοξενώντας τη Νιούελς, 2-2 στην συνέχεια στην έδρα της Πατρονάτο, παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερμάτων, ενώ εντός 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική με την Ταγέρες. Σε ρηχά νερά η Αρσενάλ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ταγέρες, στο οποίο μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο εικοστό ένατο λεπτό. Με παίκτη περισσότερο λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, βρίσκοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει με προβολή του Γκαρσία, σε άδειο σχεδόν τέρμα, στο πεντηκοστό δεύτερο λεπτό. Κυρίαρχος μάλιστα μετά το γκολ της ισοφάρισης, ενώ ασφυκτική η πίεση της στο τελευταίο τέταρτο, καθώς υπήρξε και δεύτερη αποβολή για την Ταγέρες. Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να φτάσει στο 2-1, με αποκορύφωμα, το χαμένο πέναλτι του Χιμένες, λίγο πριν το φινάλε. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Αρσενάλ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ιντεπεντιέντε, δύο για την Αρσενάλ και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Λιμπερταδόρες ντε Αμέρικα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί στο σετ των τιμών για την απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά Ιντεπεντιέντε, ειδικά από την στιγμή που απέναντι υπάρχει ένας αντίπαλος που και μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο έχει, αλλά και έφεση στο σκοράρισμα.