Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής, με την Σατορού, μετά και τα αποτελέσματα του τριημέρου που μας πέρασε, στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με τρίποντο η 2η στον βαθμολογικό πίνακα Λανς, όχι μόνο θα απομακρυνθεί από τους διώκτες της, αλλά θα βρεθεί ταυτόχρονα, στο -1 από την πρωτοπόρο Λοριάν.

Δύο συνεχόμενες ήττες για την Σατορού, με 0-3 αρχικά φιλοξενώντας την Σαμπλί και 0-2 ακολούθως την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Τρουά, με θετικό πάντως, το +3 που προαναφέρθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Σε ρόλο κομπάρσου η Σατορού στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Τρουά, στο οποίο έδωσε την ευκαιρία στην αντίπαλο της να βρεθεί με προβάδισμα δύο τερμάτων. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Τρουά αδικαιολόγητα χαλαρή, με την Σατορού όμως εκνευριστικά άστοχη και με έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες για την Σατορού, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Γκονσάλβες.

Στον αντίποδα, αποτυχία σίγουρα για τη Λανς το 0-0 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Γκρενόμπλ, με θετικό πάντως, πως διατηρήθηκε, έστω και οριακά, στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Χαρακτηριστικό πάντως, πως παραμένει αήττητη από τις αρχές Δεκεμβρίου και για οκτώ συνεχόμενες αγωνιστικές. Σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στο συγκεκριμένο ματς, με τη Λανς αλλά και την Γκρενόμπλ να μη μπορούν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους δύο γκολκίπερ. Πέντε νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Λανς, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σατορού και τέσσερις ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Λανς. Χαρακτηριστικό, πως μετά το 1-0 του 2012 για την Σατορού, ακολούθησαν αυτές οι τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες. Να σημειωθεί επίσης, πως στο ματς του 1ου γύρου του φετινού πρωταθλήματος, η Λανς επικράτησε 1-0, με πέναλτι του Μαουρίσιο, στο πεντηκοστό πέμπτο λεπτό.

Μόλις μία νίκη στο γήπεδο της η πιεσμένη Σατορού, η οποία στα δύο ματς που έχει δώσει στο πρωτάθλημα στο 2020, έδειξε πως έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα. Κάτι το οποίο μπορεί να εκμεταλλευτεί η Λανς και εύκολα ή δύσκολα, να φτάσει σήμερα, στο πολύτιμο για αυτή τρίποντο.