Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Μπεντεγκόντι», με την Κιέβο να ψάχνει τη νίκη που θα την φέρει στο -1 από την πρώτη οκτάδα, την στιγμή που με τρίποντο η Σαλερνιτάνα, θα βρεθεί σε απόσταση αναπνοής από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Σπέτσια.

Στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα η Κιέβο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, απέχοντας ταυτόχρονα τέσσερις βαθμούς από την πρώτη οκτάδα, με την ομάδα της Βερόνα να είναι η «βασίλισσα» των ισοπαλιών, καθώς μετράει 10, μετά και το 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Πίζα. Μπροστά στο σκορ η Κιέβο στο ματς στην έδρα της Πίζα στο όγδοο μόλις λεπτό, με τον Μετζιορίνι, το 1-1 από την αντίπαλο της στο πενήντα έξι, με το σκορ αυτό να μην αλλάζει στην συνέχεια, παρά τις ευκαιρίες που υπήρχαν και από τις δύο πλευρές. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Κιέβο, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπεντεγκόντι», ενώ αγώνας δρόμου, για τον 25χρονο μέσο Ντι Νόια.

Στην αντίπερα όχθη, τρεις νίκες και μία ισοπαλία για την Σαλερνιτάνα σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο 2020, βλέποντας να ανεβαίνει αθόρυβα στον βαθμολογικό πίνακα. Πιο συγκεκριμένα, 2-1 αρχικά στην έδρα της Πεσκάρα, το ίδιο σκορ ακολούθως φιλοξενώντας την Κοζέντσα, εκτός 1-1 στην συνέχεια με την πρωτοπόρο Μπενεβέντο, ενώ εντός 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική σε βάρος της Τράπανι. Αγχωτικό πάντως αυτό το 1-0 στο ματς με την Τράπανι, στο οποίο η Σαλερνιτάνα δεν κατάφερε να «καθαρίσει» με ένα δεύτερο τέρμα, μετά από αυτό του Τζούριτς στο δωδέκατο λεπτό, κινδυνεύοντας αρκετά, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, από την άστοχη αντίπαλο της. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και έξι ήττες για την Σαλερνιτάνα, σε εννέα ματς μακριά από το «Αρέτσι», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 34χρονος Ουρουγουανός μπακ-χαφ, Λόπες.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Σαλερνιτάνα το 2015, σε ματς κυπέλλου, το οποίο είναι και το μοναδικό ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Κιέβο.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, με τον παράγοντα έδρα αλλά και την έφεση της Κιέβο στις ισοπαλίες, να ισοσκελίζει το καλύτερο momentum των φιλοξενούμενων.