Μίνι ντέρμπι στην πρωτεύουσα της Χιλής στο «Σάντα Λάουρα», με την Ουνιόν Εσπανιόλα να φιλοξενεί την Άουνταξ Ιταλιάνο. Ένα τρίποντο σε τρία ματς για τους γηπεδούχους, ενώ το απόλυτο στις πρώτες αγωνιστικές για τους φιλοξενούμενους.

Τέσσερις βαθμοί για την Ουνιόν Εσπανιόλα σε τρία ματς στο φετινό πρωτάθλημα, με δραματικό 3-2 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Ικίκε, πραγματοποιώντας μάλιστα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων την ανατροπή, 0-1 ακολούθως στην έδρα της Λα Καλέρα, ενώ 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Σάντα Λάουρα» με την Παλεστίνο. Μπροστά στο σκορ η Παλεστίνο στο πρώτο ημίχρονο στη μεταξύ τους μονομαχία στο εικοστό πέμπτο λεπτό, ενώ με παίκτη λιγότερο η Ουνιόν Εσπανιόλα στο σαράντα τέσσερα. Παρόλα αυτά, το 1-1, κόντρα στην ροή του αγώνα, με γυριστό σουτ του Ντάβιλα από το ύψος περίπου του πέναλτι στο εβδομήντα εννέα, βλέποντας την Ουνιόν Εσπανιόλα να «τιμωρεί» την αδυναμία της Παλεστίνο να εκμεταλλευτεί τόσο το αριθμητικό της πλεονέκτημα όσο φυσικά και τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Τιμωρημένος για σήμερα, για την ομάδα του 50χρονου Ρόναλντ Φουέντες (φωτό), ο μέσος Μέντες.

Στην άλλη πλευρά, δύο νίκες για την Άουνταξ Ιταλιάνο, σε ισάριθμα εντός έδρας ματς στο νέο πρωτάθλημα, με 4-1 αρχικά σε βάρος της Κομπρεσάλ, ενώ 2-1 ακολούθως στη μονομαχία της με την Κόλο Κόλο. Ιδιαίτερα αποτελεσματική η Άουνταξ Ιταλιάνο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κόλο Κόλο, όπου βρήκε δίχτυα με δύο διαγώνια εντός περιοχής σουτ από τους Ενρίκες και Λεντέσμα, στο τεσσαρακοστό και το τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό. Σε παθητικό ρόλο πάντως στην επανάληψη, όπου με σύμμαχο την τύχη κράτησε το τρίποντο, καθώς είδε τη «μεγάλη» αντίπαλο της να δημιουργεί πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, αλλά να βρίσκει μόλις μία φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Ακολούθησε το 0-2 από την Κούσκο στο Περού, στην πρώτη μονομαχία τους για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Ουνιόν Εσπανιόλα, τέσσερις για την Άουνταξ και τρεις ισοπαλίες, στις 15 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σάντα Λάουρα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου σε αυτό το μίνι ντέρμπι του Σαντιάγκο, καθώς ο παράγοντας έδρα, ισοσκελίζει το καλύτερο momentum των φιλοξενούμενων. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας φυσικά επιφυλακτική στάση, από την στιγμή που μιλάμε για δύο ομάδες που είναι ευάλωτες αμυντικά αλλά ταυτόχρονα έχουν και έφεση στο σκοράρισμα.