Στο Emirates έρχονται αντιμέτωπες δυο ομάδες που άλλαξαν προπονητή περίπου την ίδια χρονική περίοδο, πριν από δυο μήνες, με τον Κάρλο Αντσελότι της Έβερτον να έχει κάνει μεγαλύτερο impact στην ομάδα του , τουλάχιστον με βάση τα αποτελέσματα, από ότι ο Μικέλ Αρτέτα στους “κανονιέρηδες”.

Οι Λονδρέζοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες κόντρα στον Ολυμπιακό μεσοβδόμαδα στο “καυτό” Καραϊσκάκης και επικράτησαν με 1-0 χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Λακαζέτ εννέα λεπτά πριν το φινάλε. Μάλιστα έγιναν η πρώτη ομάδα φέτος σε όλες τις διοργανώσεις που κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν στο συγκεκριμένο γήπεδο. Το ευχάριστο για τον Αρτέτα είναι πως το παιχνίδι στην Ελλάδα ήταν το 3ο συνεχόμενο σε όλες τις διοργανώσεις που ο Λένο καταφέρνει να κρατήσει ανέπαφη την εστία του ενώ στην παρούσα φάση βρίσκονται και στα καλύτερα τους αφού είναι αήττητοι μέσα στο 2020 και με δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες παντού. Οι γηπεδούχοι ενισχύονται από την παρουσία των: Εζίλ- Τορέιρα οι οποίοι δεν ταξίδεψαν στην Ελλάδα ο πρώτος για προσωπικούς λόγους και ο δεύτερος λόγω ίωσης. Σταθερά εκτός παραμένουν οι: Νέλσον, Τιέρνι, Τσέιμπερς, Σέντρικ ενώ ίσως να μείνει εκτός και ο Σωκράτης που δέχτηκε ένα χτύπημα στο φινάλε της αναμέτρησης κόντρα στους “ερυθρόλευκους” στο Φάληρο.

Τα “ζαχαρωτά” είναι όλο γλύκα με τον Κάρλο Αντσελότι στον πάγκο τους αφού με τον έμπειρο τεχνικό στον πάγκο τους έχουν χάσει μόλις 1/11 παιχνίδια τους στο πρωτάθλημα και συνάμα μόλις 1/5 μακριά από το Goodison Park. Επιπλέον με τον Αντσελότι στον πάγκο τους έχουν σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια τους. Στον αντίποδα βέβαια δεν έχουν κρατήσει μηδέν παθητικό σε 12 διαδοχικά παιχνίδια τους εκτός έδρας έχοντας συνολικό απολογισμό σε αυτά τα ματς : 3-3-7 με 16-24 τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι έχουν ξανά διαθέσιμο μετά από πολύμηνη απουσία εξαιτίας σοβαρού τραυματισμού τον Πορτογάλο μέσο Αντρέ Γκόμες όπως και επίσης ο Ντέλγφ ενώ από τεστ θα περάσει ο Θίο Γουόλκοτ. Στο “4-4-2” θα δούμε επιθετικό δίδυμο τους: Κάλβερτ Λούιν ( 6 γκολ σε 8 ματς) – Ριτσάρλισον ( 9 γκολ).

Προϊστορία: Η Άρσεναλ είναι αήττητη στα 22 πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο 2,07 ο Άσος στο διαδίκτυο θα τον εμπιστευτώ αφού οι “κανονιέρηδες” δείχνουν να έχουν βρει ρυθμό επιτέλους και το σημαντικότερο να προσέχουν κάπως την άμυνα τους.