Μονομαχία με φόντο την 3η θέση στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης, ανάμεσα στην Χετάφε και την Σεβίλλη, στο μέσο μάλιστα των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των δύο ομάδων. Στην 3η θέση για την ώρα η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, έχοντας απόσταση πάντως, δύο μόλις βαθμών τόσο από την Σεβίλλη, όσο και από τις Ατλέτικο και Σοσιεδάδ.

Ήττα με 1-2 για την Χετάφε την προηγούμενη αγωνιστική στο «Καμπ Νόου» από τη Μπαρτσελόνα, με θετικό πάντως για τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, πως διατηρήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Δύο τέρματα από τη Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο στη μεταξύ τους μονομαχία, με αλλαγή σκηνικού όμως στην επανάληψη, με την Χετάφε να μειώνει αρχικά στο εξήντα έξι, με περίτεχνο, εντός περιοχής πλασέ του Άνχελ και να έχει στην συνέχεια δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να κάνει την ζημιά στη «μεγάλη» αντίπαλο της. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το 2-0 σε βάρος του Άγιαξ στο «Αλφόνσο Πέρεθ», για την φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ, με το οποίο η Χετάφε πήρε φυσικά σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Χετάφε, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο «Αλφόνσο Πέρεθ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα για την Σεβίλλη το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Εσπανιόλ, από την στιγμή που πέταξε στα σκουπίδια μέσα στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» δύο πολύτιμους βαθμούς, κόντρα μάλιστα στην ουραγό της LaLiga. Μπροστά στο σκορ στο ματς με την Εσπανιόλ, με κεφαλιά του Οκάμπος στο δέκατο πέμπτο λεπτό, με την Σεβίλλη όμως να βλέπει στην συνέχεια την Εσπανιόλ να πραγματοποιεί στο πενήντα την προσωρινή ανατροπή, «πληρώνοντας» τα λάθη που υπήρχαν μεταξύ κέντρου και μεγάλης της περιοχής. Με αριθμητικό πλεονέκτημα ακολούθως η Σεβίλλη στο εβδομήντα, αδυνατώντας όμως να το εκμεταλλευτεί, καθώς δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από το 2-2, από το εκτός περιοχής συρτό σουτ του Σούσο. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το 1-1 με την Κλουζ στην Ρουμανία, στην πρώτη τους μονομαχία για την φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Σεβίλλη, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ εκτός αποστολής, ο αριστερός μπακ Εσκουδέρο και ο επιθετικός Μουνίρ.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Χετάφε, μία για την Σεβίλλη και δύο ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αλφόνσο Πέρεθ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Χετάφε στο «Αλφόνσο Πέρεθ», με τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, να βρίσκεται μάλιστα το τελευταίο διάστημα σε πολύ καλή κατάσταση. Παρόλα αυτά, δεν θα επιλέξω τον «άσο», καθώς η απρόβλεπτη Σεβίλλη, είναι πάντα υπολογίσιμη.