Στο «Πάρκε Αλφρέντο Βίκτορ Βιέρα» της πρωτεύουσας της Ουρουγουάης, Μοντεβιδέο, ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες, για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, με την Ρίβερ Πλέιτ να έχει σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 2-1, στην πρώτη μονομαχία τους στο Περού.

Απαραίτητη σημείωση, πως στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Ατλέτικο Γκράου με 2-1, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Ανώτερη η Ρίβερ Πλέιτ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ματς στο Περού, βρίσκοντας δίχτυα με τις κεφαλιές των Ολιβέρα και Νέρις, στο δέκατο έκτο και το εικοστό τέταρτο λεπτό. Η ομάδα του Μοντεβιδέο μάλιστα, είχε ευκαιρίες στην συνέχεια για περισσότερα τέρματα, ενώ η μείωση του σκορ από την Ατλέτικο Γκράου ήρθε τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, κόντρα στην ροή του αγώνα, με ένα αριστοτεχνικό, εντός περιοχής πλασέ, του Ραμίρες.

Εντός συνόρων, δύο ισοπαλίες για την Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο, στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος Απερτούρα, με 2-2 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Φένιξ και 0-0 το Σάββατο που μας πέρασε στην έδρα της Σέρο. Στην άλλη πλευρά, ένας μόλις βαθμός για την Ατλέτικο Γκράου στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του Απερτούρα, με εκτός 0-1 στην πρεμιέρα από την Σπορτ Ουανκάγιο, 1-1 στην συνέχεια φιλοξενώντας την Σέζαρ Βαγιέχο, 0-1 ακολούθως στην έδρα της Αλιάνσα Λίμα, ενώ εντός 2-3 το Σάββατο από την Σπορτ Μπόις, πέφτοντας «θύμα» ανατροπής. Πιο συγκεκριμένα, προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, με την Σπορτ Μπόις όμως να βρίσκει τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, στο τελευταίο εικοσάλεπτο του ματς.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο κόντρα σε ομάδα του Περού, ενώ «παρθενική» επίσκεψη φυσικά, της «πρωτάρας» στις διεθνείς διοργανώσεις της Λατινικής Αμερικής, Ατλέτικο Γκράου, στην Ουρουγουάη.

Εκτίμηση μου, πως η ομάδα του Μοντεβιδέο θα διπλασιάσει τις νίκες της απέναντι στην «πρωτάρα» Ατλέτικο Γκράου. Ψάχνοντας πάντως κάτι πιο ελκυστικό, σε σχέση φυσικά με τον χαμηλό «άσο», θα συνδυάσω την επικράτηση της, με ειδικό στοίχημα τερμάτων.

Πρόταση: 1 & Over 2,5