Με στόχο το τρίποντο που θα τους φέρει στην πρώτη εξάδα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο οι Γουόντερερς, στο σημερινό ντέρμπι του Σίδνεϊ, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ένας βαθμός σε δύο συνεχόμενα εκτός έδρας ματς για την ομάδα των Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς, η οποία, μετά το 1-3 στο Μπρισμπέιν και το 1-1 στη Μελβούρνη την περασμένη εβδομάδα με την τοπική Σίτι, «υποχώρησε» στην 8η θέση και το -2 από την πρώτη εξάδα. Το 1-0 για την ομάδα των Γουόντερερς στο ματς στη Μελβούρνη με την Σίτι στο είκοσι δύο, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Ράσελ, με το 1-1 όμως από την αντίπαλο της από πέναλτι, οκτώ λεπτά αργότερα, σε ένα πρώτο ημίχρονο γενικότερα, όπου πέρα των δύο αυτών τερμάτων δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες. Καμία μάλιστα καλή στιγμή για την ομάδα της Μελβούρνης στην επανάληψη, την στιγμή πάντως, που αυτή των Γουόντερερς είχε μια κραυγαλέα ευκαιρία για το 2-1, λίγο πριν το φινάλε, με τον Ιρλανδό επιθετικό, Κοξ (φωτό). Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και έξι ήττες για την ομάδα των Γουόντερερς, σε 11 εντός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, ενώ πάγια η απουσία του Πολωνού μέσου Μαγιέφσκι, χωρίς πλέον να επηρεάζει.

Στην άλλη πλευρά, 0-0 για την ομάδα του Σίδνεϊ φιλοξενώντας την προηγούμενη αγωνιστική την Περθ Γκλόρι, με τους πρωταθλητές Αυστραλίας πάντως στο +7 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Μέλμπουρν Σίτι, έχοντας μάλιστα, τρία ματς λιγότερα. Κυρίαρχος και πιο απειλητική στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Περθ Γκλόρι η πρωταθλήτρια Αυστραλίας, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα, τις ευκαιρίες που δημιούργησε, σημειώνοντας πάντως, πως δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα στις λιγοστές επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων. Επτά νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για τους πρωταθλητές Αυστραλίας, σε εννέα εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την ομάδα των Γουόντερερς, οκτώ για αυτή του Σίδνεϊ και τρεις ισοπαλίες, στις 14 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι, ειδικά αυτή την χρονική στιγμή, που οι πρωταθλητές Αυστραλίας, αν και ανώτερη ως ομάδα, έχουν το περιθώριο απώλειας βαθμών.

Πρόταση: G/G & Over 2,5