Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μην χάσουν την επαφή τους με την πρώτη εξάδα, την στιγμή που με τρίποντο η ομάδα της Μελβούρνης θα εδραιωθεί στην 2η θέση. Απαραίτητη σημείωση, πως οι δύο πρώτες ομάδες στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος πηγαίνουν απευθείας στα ημιτελικά των πλέι οφ, ενώ οι ομάδες από την 3η ως και την 6η θέση ξεκινούν στους προημιτελικούς.

Ήττα με 0-1 την Παρασκευή που πέρασε στην έδρα της Μπρισμπέιν Ρόαρ, βλέποντας με το αποτέλεσμα αυτό, να μπαίνει τέλος σε ένα αήττητο σερί έξι αγωνιστικών για την ομάδα των Νιούκαστλ Τζετς, οι οποίοι βρέθηκαν ταυτόχρονα στο -6 από την 6η στον βαθμολογικό πίνακα Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ, έχοντας μάλιστα με ένα ματς περισσότερο. Πίσω στο σκορ στο ματς στο Μπρισμπέιν στο δέκατο πέμπτο λεπτό, με τους Τζετς στην συνέχεια να έχουν περισσότερη κατοχή μπάλας, χωρίς πάντως να απειλούν ουσιαστικά μέχρι το φινάλε, πλην της σπουδαίας ευκαιρίας του 34χρονου Ιρλανδού επιθετικού Ντόνοβαν, ο οποίος σημάδεψε από πολύ κοντά στις καθυστερήσεις το δοκάρι. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για τους Νιούκαστλ Τζετς, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο τους, ενώ με πρόβλημα, ο στόπερ Τζάκσον.

Στην άλλη πλευρά, 4-2 για την ομάδα της Μελβούρνης στην έδρα των ουραγών του πρωταθλήματος, Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς, με το αποτέλεσμα αυτό να την φέρνει στο +4 από την 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Ουέλινγκτον Φίνιξ, έστω και με δύο ματς περισσότερα. Πίσω στο σκορ στο ματς στην έδρα των Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς στο δεύτερο μόλις λεπτό, με άμεση όμως την «απάντηση» της ομάδας της Μελβούρνης, με το 1-1 στο πέντε, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του ΜακΛάρεν και το 2-1 στο δέκα, με κοντινή κεφαλιά του Σουσαέτα (φωτό). Ευκαιρίες εκατέρωθεν στην συνέχεια μέχρι την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με τη Μέλμπουρν Σίτι όμως να βάζει τις βάσεις για το τρίποντο στις αρχές της επανάληψης, όταν και βρήκε για τρίτη φορά δίχτυα, με κοντινή προβολή του ΜακΛάρεν (48΄). Η μείωση του σκορ ακολούθως στο εξήντα εννέα, καθώς η Μέλμπουρν Σίτι κυριάρχησε μετά το τρίτο της τέρμα, με τον ΜακΛάρεν όμως να «τελειώνει» οριστικά το ματς στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό, κάνοντας ταυτόχρονα χατ τρικ. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Μέλμπουρν Σίτι, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ πάγια πλέον, η απουσία του Σκωτσέζου στόπερ Χέντρι.

Προϊστορία: Εννέα νίκες για την ομάδα των Νιούκαστλ Τζετς, έξι για αυτή της Μελβούρνης και μία ισοπαλία, στις 16 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Ένα από τα τελευταία χαρτιά των γηπεδούχων στην προσπάθεια που κάνουν να «κλέψουν» την 6η θέση, την στιγμή που η απρόβλεπτη, μακριά από το γήπεδο της, ομάδα της Μελβούρνης, προσπαθεί να διατηρηθεί στην 2η. Δεν θα μπλέξω με σημείο, επιλέγοντας συνδυασμό ειδικών στοιχημάτων γκολ.

Πρόταση: G/G & Over 2,5