Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Σλάβια Μοζίρ αλλά και τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ να ψάχνουν τους πρώτους τους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας κοινό σημείο, πως γνώρισαν εκτός έδρας ήττες στην πρεμιέρα με το ίδιο σκορ (1-3), από την Σλουτσκ και την Ενερτζέτικ, αντίστοιχα.

Ήττα με 1-3 όπως προαναφέρθηκε για την Σλάβια στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος την προηγούμενη εβδομάδα στην έδρα της Σλουτσκ, σε ένα ματς στο οποίο σημείο αναφοράς ήταν τα τέσσερα πέναλτι της αντιπάλου της και στο οποίο είχε δικαιολογημένα παράπονα για τα δύο εξ αυτών που ήταν ανύπαρκτα και πιο συγκεκριμένα το δεύτερο και το τρίτο. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο η Σλάβια Μοζίρ βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τριάντα, με πέναλτι του Τσούχλεϊ και στο οποίο η αντίπαλο της ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό. Παθητική πάντως η εικόνα της Σλάβια Μοζίρ στην επανάληψη, παρά τα δικαιολογημένα παράπονα της, τόσο για τα τρία πέναλτι που πήρε στο δεύτερο ημίχρονο η αντίπαλος της, όσο και ο τιμωρημένος για σήμερα, αμυντικός Τίμονιουκ, ο οποίος αποβλήθηκε στο εβδομηκοστό λεπτό. Στο αγωνιστικό σκέλος, άστοχο το πρώτο πέναλτι της Σλουτσκ, ασταθής απόκρουση του Ρώσου γκολκίπερ Μπαρανόφσκι στο δεύτερο όπου έδωσε την ευκαιρία στην επαναφορά να έρθει το 1-2 της αντιπάλου της (74΄), ενώ εύστοχο το τρίτο, δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Στην άλλη πλευρά, «θύμα» έκπληξης η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στην πρεμιέρα, σημειώνοντας πάντως, πως μόνο έτσι δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί στο 1-3 στην έδρα της Ενερτζέτικ, τουλάχιστον βάσει της προβληματικής της εικόνας. Κυρίαρχος η Ενερτζέτικ στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο όχι μόνο βρήκε δύο φορές το δρόμο για τα δίχτυα, αλλά είχε και σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Δοκάρι ακολούθως στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, η οποία μείωσε τελικά το σκορ στο εξήντα έξι, μετά από ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ της Ενερτζέτικ, σημειώνοντας πάντως πως όχι μόνο δεν απείλησε στην συνέχεια για κάτι περισσότερο, αλλά είδε τους γηπεδούχους να βρίσκουν και τρίτο τέρμα, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Αγώνας δρόμου, για τον γκολκίπερ Τσικχάν.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σλάβια, πέντε για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μοζίρ.

Φαβορί στο σετ των τιμών η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, επιλέγοντας πάντως συνδυασμός ειδικών στοιχημάτων γκολ, κρατώντας φυσικά επιφυλακτική στάση, ψάχνοντας ταυτόχρονα κάτι πιο ελκυστικό, σε σχέση φυσικά με το πολύ χαμηλό σε απόδοση, «διπλό».

Πρόταση: G/G & Over 2,5