Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, ανάμεσα στην Γκοροντέγια και την κυπελλούχο Λευκορωσίας, Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, σημειώνοντας πως οι δύο ομάδες θα ψάξουν για τους πρώτους τους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, μετά τις ήττες τους στην πρεμιέρα από την Βίτεμπσκ και την Τορπέντο Ζοντίνο, αντίστοιχα.

Ήττα με 0-1 στην πρεμιέρα στην έδρα της Βιτέμπσκ, σε ένα ματς στο οποίο η Γκοροντέγια θα μπορούσε, βάσει της εικόνας της στο δεύτερο ημίχρονο, να είχε πάρει τουλάχιστον ένα βαθμό. Κατώτερη η Γκοροντέγια στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς και με πολλά λάθη μεταξύ κέντρου και μεγάλης της περιοχής, με ένα εξ αυτών, να δίνει την ευκαιρία στην αντίπαλο της να ανοίξει το σκορ στο εικοστό λεπτό, με αυτογκόλ του Ιγκνατένκο. Βελτιωμένη πάντως η Γκοροντέγια και πιο απειλητική στην επανάληψη, αδυνατώντας όμως να εκμεταλλευτεί τόσο τις ευκαιρίες που δημιούργησε, όσο και το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τρεις συνεχόμενες μονομαχίες στο 2020 με την Τορπέντο Ζοντίνο για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, η οποία επικράτησε στις δύο πρώτες εξ αυτών στα προημιτελικά του φετινού κυπέλλου (1-0, 2-0), αλλά ηττήθηκε 0-1 την προηγούμενη εβδομάδα στο γήπεδο της, στην τρίτη εξ αυτών, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς της πρεμιέρας, με τους δύο γκολκίπερ να είναι πρωταγωνιστές, καθώς σταματούσε πάνω τους κάθε προσπάθεια τόσο της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ όσο φυσικά και της Τορπέντο Ζοντίνο. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την κυπελλούχο Λευκορωσίας, Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, να παίρνει τα ηνία του ματς και να περιορίζει στο μισό γήπεδο την αντίπαλο της, αλλά την Τορπέντο Ζοντίνο, να την «τιμωρεί», κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αγώνας δρόμου, για τον Γεωργιανό μέσο, Σινταγκορίτζε.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Γκοροντέγια. Χαρακτηριστικό, πως η Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ επικράτησε με 1-0 σε τρία συνεχόμενα ματς, την τριετία 2016-2018, ενώ λευκή ισοπαλία σε αυτό του περσινού πρωταθλήματος.

Επιλογή μου το «διπλό», εκτιμώντας πως η κυπελλούχος Λευκορωσίας θα βγάλει σημάδια αντίδρασης μετά την ήττα της πρεμιέρας, καθώς έχει απέναντι ένα αντίπαλο στα μέτρα της.