Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Ίσλοχ σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Σμολέβιτσι, ψάχνοντας για το δεύτερο της τρίποντο, μετά το 1-0 της πρεμιέρας στο γήπεδο της, σε βάρος της Νέμαν Γκρόντνο.

Με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα η Ίσλοχ, καθώς επικράτησε με το αγχωτικό, τουλάχιστον βάσει εικόνας, 1-0 στην πρεμιέρα, στην εντός έδρας μονομαχία της με τη Νέμαν Γκρόντνο. Σε ρηχά νερά στο πρώτο ημίχρονο η Ίσλοχ, επιτρέποντας στην πιο απειλητική αντίπαλο της να έχει σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι. Παρόλα αυτά, δραματική αλλαγή στα δεδομένα του ματς, καθώς η Νέμαν έμεινε με παίκτη λιγότερο στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό, δίνοντας την ευκαιρία στην Ίσλοχ να πάρει ανέλπιστα τα ηνία του ματς και να κυριαρχήσει με την σειρά της στο δεύτερο ημίχρονο. Δύο δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες για την Ίσλοχ στο δεύτερο μέρος, με τη «λύτρωση» τελικά να έρχεται στο ογδοηκοστό όγδοο λεπτό, με ένα εκπληκτικό, εκτός περιοχής βολέ του 22χρονου επιθετικού από την Γουϊνέα, Γιανσανέ (φωτό). Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επιτυχία σίγουρα το 1-1 της πρεμιέρας στην έδρα της πρωταθλήτριας Ντιναμό Μπρεστ, σε ένα ματς στο οποίο η Σμολέβιτσι είχε σύμμαχο την τύχη αλλά και κορυφαίο τον 30χρονο Ρώσο γκολκίπερ Φιλτσόβ. Κυρίαρχος η Ντιναμό Μπρεστ στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ του ματς, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες και στο οποίο όμως ο Φιλτσόβ κατέβασε, χωρίς υπερβολή, τα ρολά. Ανάλογη η εικόνα και στην επανάληψη, με την Σμολέβιτσι πάντως μπροστά στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πενήντα πέντε, με ένα εκτός περιοχής διαγώνιο σουτ του Μουχαμέντοβ, ενώ το 1-1 με ένα αρκετά τυχερό γκολ για τη Ντιναμό Μπρεστ στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ίσλοχ, μία για την Σμολέβιτσι και τρεις ισοπαλίες, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μινσκ.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και την ελαφρώς καλύτερη εικόνα της Ίσλοχ σε σχέση με της σημερινής της αντιπάλου, στα ματς που έδωσαν στην πρεμιέρα με τη Νέμαν Γκρόντνο και τη Ντιναμό Μπρεστ, αντίστοιχα. Μικρό βέβαια το αγωνιστικό δείγμα, αλλά βάσει των παραπάνω, οι τιμές που συνοδεύουν την Ίσλοχ και κυμαίνονται στο 1,75 είναι ικανοποιητικές.