Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Ντιναμό Μινσκ να ψάχνει τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, την στιγμή που με θετικό αποτέλεσμα η Τορπέντο Ζοντίνο, θα βρεθεί μόνη στην κορυφή, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Κατώτερη των προσδοκιών η βαθμολογική συγκομιδή της Ντιναμό στις δύο πρώτες αγωνιστικές, καθώς μετά το οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εικόνας, 0-1 της πρεμιέρας φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Ρουχ Μπρεστ, ηττήθηκε 2-3 στο εκτός έδρας ντέρμπι της περασμένης εβδομάδας από την συμπολίτισσα Μινσκ. Πίσω στο σκορ η Ντιναμό στο ντέρμπι με τη Μινσκ στο πρώτο μόλις λεπτό, ενώ εμφανώς σοκαρισμένη από το γρήγορο τέρμα της αντιπάλου της, δίνοντας την ευκαιρία στην συμπολίτισσα της να βρει δύο ακόμα φορές το δρόμο προς τα δίχτυα (41΄, 45΄), πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Χαρακτηριστικό, πως και τα δύο τέρματα της Μινσκ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου προήλθαν από ασταθείς επεμβάσεις του γκολκίπερ Πλοτνίκοβ, ενώ με παίκτη λιγότερο η Ντιναμό στο πεντηκοστό όγδοο λεπτό. Αντεπίθεση διαρκείας ακολούθως από τη Ντιναμό στο τελευταίο τέταρτο του ματς, με το 1-3 από πέναλτι του Σικάβκα στο εβδομήντα επτά και το 2-3 στο ογδόντα, από περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Μπακχάρ, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο. Τιμωρημένος για σήμερα, ο Σλοβένος αμυντικός Γκοροπέβσεκ, ο οποίος αποβλήθηκε στο ντέρμπι με τη Μινσκ.

Στον αντίποδα, έξι βαθμοί για την Τορπέντο Ζοντίνο στις δύο πρώτες αγωνιστικές, καθώς μετά το 1-0 της πρεμιέρας στην έδρα της κυπελλούχου, Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, επικράτησε με το ίδιο σκορ την περασμένη εβδομάδα στη μονομαχία της στο γήπεδο της με τη νεοφώτιστη Μπελσίνα. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με τη Μπελσίνα, με την Τορπέντο Ζοντίνο όμως μπροστά στο σκορ στο πέμπτο λεπτό της επανάληψης, σε μια φάση διαρκείας στην εστία των φιλοξενούμενων, όπου ο σκόρερ, Γκόρμπατσικ, προώθησε τη μπάλα σε άδειο σχεδόν τέρμα. Αδικαιολόγητα παθητική πάντως η Τορπέντο Ζοντίνο στο τελευταίο ημίωρο του ματς, προσπαθώντας περισσότερο να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, δίνοντας την ευκαιρία στη Μπελσίνα να γίνει απειλητική. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για τη Ντιναμό, τρεις για την Τορπέντο Ζοντίνο και τέσσερις ισοπαλίες, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μινσκ, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», εκτιμώντας πως η Ντιναμό Μινσκ μπορεί σήμερα να σπάσει το ρόδι, παρά τα θέματα που βγάζει στα μετόπισθεν. Ομάδα στα μέτρα της η Τορπέντο Ζοντίνο, η οποία είχε σύμμαχο την τύχη στα δύο της προηγούμενα τρίποντα, έστω και αν αυτό δε μειώνει το μέγεθος της επιτυχίας της.