Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, ανάμεσα στην κυπελλούχο Λευκορωσίας, Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ και τη Νέμαν Γκρόντνο, σημειώνοντας πως αμφότερες έχουν από τρεις βαθμούς στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Τρεις βαθμοί όπως προαναφέρθηκε για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ στις δύο πρώτες αγωνιστικές του φετινού πρωταθλήματος, με την κυπελλούχο Λευκορωσίας «θύμα» έκπληξης στην πρεμιέρα καθώς ηττήθηκε 0-1 στο γήπεδο της από την Τορπέντο Ζοντίνο, «απαντώντας» όμως με το 2-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Γκοροντέγια. Ανώτερη στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου η Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ στο ματς με την Γκοροντέγια, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με πιο σημαντική φυσικά το χαμένο πέναλτι του Κέντις στο τριάντα τρία. Παρόλα αυτά, πιο αποτελεσματική στην επανάληψη, με το 1-0 με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Γεωργιανού μέσου Ντιασαμίτζε, στο πενήντα έξι, ενώ το 2-0 με κοντινό πλασέ του Ποντστρέλοβ, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, σημειώνοντας πως ακολουθεί μεσοβδόμαδα, η πρώτη μονομαχία της με τη Ντιναμό Μπρεστ για τα ημιτελικά του κυπέλλου, στην έδρα της πρωταθλήτριας της Λευκορωσίας.

Στην άλλη πλευρά, 0-1 στην πρεμιέρα στην έδρα της Ίσλοχ, με τη Νέμαν Γκρόντνο όμως να πανηγυρίζει ακολούθως στην έδρα της την περασμένη εβδομάδα το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε 2-0 της Βιτέμπσκ. Ανώτερη η Νέμαν Γκρόντνο σε όλο σχεδόν το ματς με την Βιτέμπσκ, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, με το 1-0 στο πενήντα δύο, από βολέ του Αρμένιου μέσου Καντιμιάν από το ύψος περίπου του πέναλτι, ενώ το 2-0 έξι λεπτά αργότερα, με πέναλτι του Γεωργιανού μπακ – χαφ, Καντάρια. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Εννέα νίκες για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, μία για τη Νέμαν Γκρόντνο και τέσσερις ισοπαλίες, στις 14 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Χαμηλός αλλά λογικός ο «άσος» για την κυπελλούχο Λευκορωσίας, η οποία μετά την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας, συνήλθε και έδειξε άμεσα τις δυνατότητες της την περασμένη εβδομάδα με το εύκολο 2-0 σε βάρος της Γκοροντέγια.